Výstava ukáže éru, na kterou mnozí obyvatelé, historici a památkáři nevzpomínají s nadšením. Do dnešních dní bylo v okrese Most těžbou a stavební činností zlikvidováno třicet obcí, jedno bývalé královské město, 25 kostelů, čtyři kláštery, 33 kaplí a velké množství drobných církevních památek od výklenkových kapliček po boží muka, křížky a sochy. Nová výstava se soustředí na zmizelé kulturní památky.

Před padesáti lety komunistická vláda rozhodla o likvidaci starého města Most. Mostecký deník objevil při úklidu ve svém archivu negativy tří set unikátních záběrů starého Mostu a okolí. Postupně je zveřejňujeme v tištěném vydání. Zítra 16. září vyjde v novinách již 22. díl a vzpomínat bude prof. Dr. Georg Wodraschke z německého Coburgu, jehož rodina žila v Mostě v době války (1938 až 1941).  Do první velké novinové fotokroniky sbíráme další  krátké psané vzpomínky. Uvítáme i vaše. Stačí jen pár vět. Děkujeme za ně.  redakce.mostecky@denik.cz        

„Lze právem říci, že rozsáhlá těžba uhlí a industrializace poznamenala jak historii Mostecka, tak i jeho další vývoj, a ovlivňovala ve svých důsledcích nejen životní úroveň, ale i způsob myšlení zdejších obyvatel,“ konstatují tvůrci výstavy.

Původnost kulturních tradic na Mostecku je podle nich oslabena a bezprostřednost změněna na vzpomínky. „Vždy bude však platit, že kulturní památky v sobě váží mimořádné hodnoty, neboť jsou obdivuhodné svou architekturou a uměleckou hodnotou. Jsou jedinečnými monumentálními svědky své doby, protože uchovávají úsilí již neexistujících uměleckých generací,“ dodali.

Připouštějí, že výstava je aktuální i dnes, kdy sílí tlaky na zrušení limitů těžby, které chrání obce Horní Jiřetín a Černice. Budou v delším časovém horizontu ohroženy i Havraň, Saběnice, Koporeč, Nemilkov, Lišnice, Mariánské Radčice, Lom, Louka u Litvínova a Hamr, jak se s tím počítalo již počátkem 70. let 20. století? I tuto otázku si mají klást návštěvníci výstavy.