„Počty nemocných epilepsií se mezi pojištěnci VZP pohybují již řadu let nad hranicí 50 tisíc. Mezi nemocnými je více mužů než žen, což je pro tuto chorobu typické. Platí to i pro Ústecký kraj," uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Loni se s epilepsií v kraji léčilo 2 039 žen, mužů bylo o čtyři sta víc.

Epilepsie je záchvatovité onemocnění mozku, které postihuje zhruba jedno procento populace. Může být vrozená, ale i získaná po úrazu, blokádě páteře, nádoru či infekci. Záchvaty mohou mít různé projevy, od lehkých mrákot a vrávorání až po ztrátu vědomí a svalové křeče postihující celé tělo.

„Až 30 procent epileptiků má závažný průběh choroby, který významně ovlivňuje jejich život. Dalších 70 procent nemocných však může díky lékům žít kvalitní život," tvrdí lékař Petr Marusič, vedoucí dospělé části Centra pro epilepsie Motol.

Podle odhadů v Česku žije asi 100 tisíc epileptiků. U VZP se s ní v roce 2014 léčilo 51 tisíc lidí. Nejvíce pacientů bylo v Praze, středních Čechách a na jižní Moravě.

Mezinárodní den epilepsie se letos koná poprvé, a to hned ve 138 zemích. Předcházel mu Evropský den epilepsie, který se od roku 2011 slavil se stejný den, tedy druhé pondělí v únoru.