Zvoní na každé dveře. „Dobrý den, provádíme mapování bloků 95 až 100. Máme jen pár otázek. Asi už o tom víte z letáku, který jste našli ve schránce,“ řekne pokaždé strážník. Lidé souhlasně přikyvují a na všechno odpovídají. Někteří stojí na prahu jen v trenkách.

Je středa, druhý den kontrol na sídlišti Stovka. V bloku 95 diskutují s obyvateli na chodbách, byt po bytě, dva strážníci, pracovnice SBD Krušnohor a zástupkyně magistrátu z Klubu národnostních menšin. Je klid. Nikdo neprotestuje. Na chodbách nejsou žádní čumilové a žádné televizní štáby jako při podobných akcích v Janově či Chomutově.

Dvě ženy sdělují údaje do dotazníku: jméno, příjmení, datum narození, trvalý pobyt.

„Chcete občanský průkaz?“ – „To byste byla hodná.“ – „Kolik lidí v bytě bydlí?“ – „Můžete mi, prosím, říct, pokud to není tajemství, máte zaměstnání?“ Žena říká, že dříve bydlela v Chánově. „Na tento byt máme nájemní smlouvu,“ tvrdí. „Byt patří někomu jinému,“ kontroluje evidenci pracovnice Krušnohoru a dělá si poznámky.

„Máte nějaké připomínky k bydlení, k tomuto vchodu, napadl vás někdo?“ zeptá se ještě strážník. „Vše je v pořádku,“ odpoví ženy. „Ode mě je to všechno, děkujeme,“ sdělí strážník. Po zavření dveří si všichni slaďují poznámky.

Až po nejvyšší patro postupují podle stejné metodiky.

Až na děti bez problémů

„Pojďte dál!“ zve je do bytu žena s kočkou v náručí. „Ne, ne! Dlouho vás nezdržíme,“ odpoví strážník a vyplňuje s ní dotazník. „Děti dělají bordel a vadí mi určití lidé, ale jinak jsem spokojena,“ dodává žena. „Tady nemám problémy žádný,“ tvrdí vedle důchodce.

„Nemáme vás na Krušnohoru vůbec nahlášené,“ dozvídá se další rodina. „Ježíš! Pojď sem! My nejsme nahlášený na služby?“ volá muž na manželku. V pronajatém soukromém bytě bydlí se čtyřmi dětmi. Kontrola si jména zapisuje. „Bydlela jsem předtím v Praze,“ říká mladá Romka ze sousedství. „Já problémy s okolím nemám,“ tvrdí o patro výš starousedlík.

„Vadí mi rušení nočního klidu, hulákání pod oknem a diskotéky v bytě pod námi,“ svěřuje se strážníkům další žena. Strážník radí, aby vždy zavolala městskou policii. „Nechci dělat v baráku problém,“ odpoví matka.

„Nekonečný kravál od rána do noci,“ popisuje situaci v domě soused. „Syna ani nepouštíme ven, neměl by si s kým hrát. Fyzicky mě ještě nikdo nenapadl, ale slovně ano. Nelze to ani vyslovit.“

„Zrovna dneska v noci tu někdo hulákal. Na dvoře seděli do půl jedenáctý,“ oznamuje babička. Další obyvatelka kritizuje feťáky a jmenovitě některé rodiny. „Ti lidé jsou nezvladatelní. Děti lítají po chodbách a na dvoře je bordel a hluk. Nemůžeme ani otevřít okna! Navíc se tu často mění nájemníci. Už skoro ztrácím přehled, kdo tu vlastně bydlí.“

„Je to spíše preventivní akce. Dáváme lidem najevo, že nám jejich problémy nejsou lhostejné,“ tvrdí Naděžda Krupczová, vedoucí magistrátního odboru sociálních věcí. Město podle ní reaguje na stížnosti obyvatel sídliště Stovka, kteří „upozorňují na to, že se jim tam špatně žije.“

„Zatím nás nikdo neodmítl. Lidé nás už očekávají. Vědí, o co jde,“ řekl Deníku strážník při mapování bloku 95. Lidé mají právo neodpovídat, ale nespolupráce se zaeviduje. K bytům, kde nikdo neotevřel, se kontrola vrátí. Chodí v úterý, ve středu a čtvrtek.

Kontroly souvisejí s chystanou rekonstrukcí prostranství a regenerací domů ve Stovce a Chánově s pomocí Evropské unie.

Město již vyhlásilo výzvy k podávání žádostí o dotaci v rámci integrovaného plánu rozvoje (Deprivované mostecké zóny a občanské soužití). Jedná se o více než 150 milionů korun. Projekty spojené s řešením romských komunit skončí v červnu 2015.