Výhrůžné dopisy psané fixem posílal zastupitelům v Litvínově na Mostecku zřejmě duševně chorý muž. Znění vzkazu bylo krátké, ale výstižné. Na papíře velkým písmenem stálo: Zabijem tě! KGB. Policie v těchto dnech pisatele vypátrala a začala ho stíhat.

„Pachatelem je 53letý muž z Litvínova, který byl obviněn z trestného činu násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci,“ řekla ve čtvrtek mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Podle policie měl muž posílat dopisy adresátům na úřad, do zaměstnání nebo dokonce i domů. Výhrůžné psaní přišlo čtyřem lidem. Další tři pak měli obdržet dopisy s hanlivým textem. Jedné litvínovské zastupitelce měl přijít dokonce dopis milostný.

Deník zjistil, že výhrůžky byly adresovány například zastupiteli za ČSSD a řediteli litvínovské městské policie Martinu Klikovi, starostovi Litvínova a poslanci parlamentu za Věci veřejné Milanu Šťovíčkovi či zastupiteli za ODS a náměstku ministra spravedlnosti Danielu Volákovi. „Ano. Takový dopis jsem obdržel. Z mého pohledu to byla ale úsměvná věc. Ještě když jsem dělal starostu Litvínova, tak jsem byl zvyklý, že mi lidé občas nadávali,“ komentoval dopis Daniel Volák.

Výhrůžný vzkaz nenahnal strach ani šéfovi strážníků Martinu Klikovi. „Nejdřív jsem se tím moc nezabýval. Vyvěsil jsem si ten dopis dokonce na nástěnku. Až když jsme zjistili, že to přišlo více lidem, tak jsme se rozhodli, že to oznámíme policii,“ řekl Deníku Klika.

V šoku byla naopak litvínovská zastupitelka Helena Týřová. Pisatel jí nevyhrožoval, ale vyznával jí lásku. „V první dopise, který přišel na úřad a viděla jsem ho až na policii, byla srdíčka a zkratky. Druhé psaní jsem dostala na zasedání zastupitelstva, založené do jedné ze složek. To už bylo hodně osobní,“ řekla Týřová. Konkretizovala, že se v něm dotyčný například vyznával, jak se mu jako žena líbí a že by s ní chtěl mít rodinu. „Když jsem ten dopis otevřela a začala ho číst, tak mě to vyděsilo. V tu chvíli jsem vůbec netušila, co to má znamenat. Nevěděla jsem, jestli pisatel není třeba přímo v sále. Docela jsem se bála, nikdy totiž nevíte, co může takový člověk udělat. Celé jsem si to přečetla až doma,“ uvedla zastupitelka.

Přestože pisatel anonymů byl již odhalen a obviněn z trestného činu, policie na případu neustále pracuje. V dalších dnech bude například zjišťovat, zda 53letý Litvínovan netrpí psychickou poruchou. „Policejní komisař přibral do vyšetřování znalce z oboru zdravotnictví a nechá zkoumat duševní stav obviněného,“ informovala policejní mluvčí Světláková.

Pokud se pachatel dostane před soud, hrozí mu až rok ve vězení. V případě, že znalec zjistí, že obviněný není při smyslech, bylo by zřejmě jeho trestní stíhání zastaveno a odloženo.