Od září platí nový zákon o spolufinancování bezpečnostního systému. Podle něj každý, kdo úmyslně založí požár, zaplatí úhradu nákladů za zásah jednotky požární ochrany. „Paušální částka, která byla stanovena na 5 600 korun za hodinu, vychází ze statisticky doložitelné faktické částky nákladů, které vznikají v souvislosti se zásahem příslušné jednotky požární ochrany," uvádí tisková mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Aby mohlo být požadováno proplacení tohoto typu výjezdu hasičů, musí být prokázáno, že se jednalo o úmyslné jednání osoby. A právě to nebude vůbec jednoduché. „Požárem se většinou spálí všechny stopy a úmysl je těžké prokázat, podaří se to zhruba v pěti procentech případů," vysvětluje Svatopluk Karafiát.

S úmyslným založením požáru má své zkušenosti většina obcí a měst okresu. Města Litvínov i Most se v minulosti dlouho potýkala se žháři zapalujícími popelnice, palič potrápil třeba i obec Lužice.

„Vítáme každý krok, který by žháře odradil. Obávám se ale, že k tomu nový zákon nepřispěje. Problém je v tom, že v minulosti se nikdy nepodařilo dopadnout člověka, který v Lužicích požár založil," říká starosta Lužic Radek Stehlík.