Jezdil bez papírů tak dlouho, až s ním policii, a především pak soudci, došla trpělivost a poslal ho do vynesení rozsudku za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí do vazby.

Je to varování pro všechny piráty silnic, kteří si myslí, že si mohou za volantem dělat, co chtějí.

Zvláště pak po novelizaci trestního zákoníků, ze kterého od loňska zmizel trestný čin řízení bez řidičáku, což si někteří vykládají velmi zjednodušeně tak, že se jim už nemůže nic stát.

Obžalovaný Mostečan si postupně nashromáždil na svém kontě 12 trestných bodů, za což mu byl vysloven roční zákaz řízení.
Ten začal platit v října 2009. Muže ale úřední rozhodnutí nezajímalo. Řídil vesele dál.

Dopravní policie ho chytila při svých kontrolách asi šestkrát.

„Na silnici u Velebudic jsme viděli hondu tmavé barvy, kterou obžalovaný řídil. Už jsme ho dříve stavěli a věděli jsme, že má vysloven zákaz. Vozidlo jsme proto zastavili opět, obžalovaného zadrželi a řekli mu, aby nás následoval na dopravní inspektorát, což také učinil,“ popsal před soudem jednu z kontrol dopravní policista.

Kartu řidiče má obžalovaný opravdu hustě popsanou. Celkem je v ní zaevidováno 13 přestupků.

Za některé z nich dostal až dvacetitisícové pokuty, v jednom případě i 25 tisícovou.

Obžalovaný tvrdí, že do auta usedal opakovaně i přes zákaz řízení proto, že mu řidičák sebrali neoprávněně, a on rozhodnutí tedy nebude respektovat.

Varování soudce

Za trestný čin maření úředního rozhodnutí mu teď hrozí až 3 roky vězení. Soud by měl rozsudek vynést 3. května. Zároveň bude rozhodovat o zabavení hondy, se kterou muž jezdil. Obžalovaný ale nyní tvrdí, že auto není jeho. Zřejmě je to fígl, aby o vůz nepřišel. Soudce ho však upozornil, že o propadnutí auta bude rozhodovat i přesto, že se k němu přihlásil jiný muž. „Pane svědku, chtěl bych vás upozornit, že pokud byste do té doby automobil na někoho převedl nebo zašantročil, tak je to trestný čin,“ řekl důrazně soudce údajnému majiteli.

Řízení přes zákaz je pořád trestné

Loni bylo na Mostecku za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, což bylo většinou řízení auta po vyslovení zákazu, stíháno 37 lidí.
Policisté vyšetřovali též přímo 425 restných činů řízení bez řidičského oprávnění. Podle nového trestního zákoníku ale od ledna 2010 už není tento skutek trestným činem, ale jen přestupkem. To však neznamená, že si motoristé mohou dělat, co chtějí.

Lidé, kteří vůbec nevlastní řidičské oprávnění a usednou za volant, se dopouštějí přestupku. Pokud tak činí opakovaně, mohou být obviněni z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což už stanou před soudem. Stejného trestného činu se dopouštějí řidiči, kteří nasbírají za přestupky v dopravě 12 trestných bodů. Také jim je vysloven roční zákaz řízení a pokud ho poruší, čeká je obvinění z trestného činu.