Horníci pískali a drželi transparenty s nápisy "Uhlí zaměstnává a hřeje, a co ty, vládo", "Zelená pověra domov nezahřeje", "Uhlí hřeje milion domácností" nebo "Mládek, vrah horníků". Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel na demonstraci řekl, že Mládkem prosazovaná varianta je nejhorší možná, protože horníkům nepomůže a zároveň se proti ní staví také obyvatelé a ekologické organizace.

"Tato varianta hovoří o částečném zbourání Horního Jiřetína, což je špatné pro jeho občany a samozřejmě je to nepřijatelné i pro management (Severní energetické) a pro zaměstnance, protože skrývka, která by musela předcházet další těžbě by stála několik miliard korun a mám dojem, že do toho by management vůbec nešel," řekl Sábel. Naznačil, že budou následovat další demonstrace, kdy a kde ale neuvedl.

Ministerstvo zpracovalo čtyři varianty, jak s limity naložit. Mládek se vyslovil pro variantu, která vedle prolomení limitů těžby na dole Československé armády (ČSA) počítá s posunem limitů na dole Bílina, které by ale neohrozilo žádná lidská sídla. Kromě této možnosti je ve hře ještě úplné zachování, nebo naopak úplné prolomení limitů a také varianta, která by limity prolomila jen na dole Bílina. Demonstrující horníci podporovali variantu s úplným prolomením limitů. Mládek mezi ně nepřišel, protože je na pracovní cestě v Indii a Nepálu. Nesouhlasně horníci pískali na mluvčího ministerstva, který před nimi zopakoval, že z navrhovaných variant vybere vláda.

Andrej Babiš odmítá jakékoliv prolomení těžebních limitů

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes ráno v Radiožurnálu ještě před zveřejněním Mládkova stanoviska řekl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat bourání domů. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítá jakékoliv prolomení těžebních limitů. ČTK řekl, že to není potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. Proti bourání domů v Horním Jiřetíně je také vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Proti jakémukoliv prolomení limitů se staví ekologické organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že obyvatelé Horního Jiřetína by měli mít od státu možnost si vybrat destinaci, kde chtějí žít, a vše by jim mělo být uhrazeno.

Podle Mladé fronty Dnes (MfD) odborářům autobusy, jídlo a pití na cestu společně s odbory zaplatila společnost Severní energetická, která také účast na demonstraci započítá jako odpracovanou směnu. Oslovení horníci to ale dnes ČTK nepotvrdili. "Večer jdeme normálně do práce," řekl jeden z nich.

Některé deníky dnes otiskly celostránkové inzeráty, kterými Severní energetická demonstraci prezentuje jako boj za zachování spolehlivého zdroje energie a levného tepla a práce pro horníky.

O úpravě limitů má v pondělí 2.února jednat tripartita. Na jednání vlády má Mládek materiál v rámci nové Surovinové politiky předložit do konce března. Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručující městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, byly stanoveny usnesením vlády v roce 1991.

Šály pro politiky na zahřátí

Podle Jaromíra Franty, místopředsedy Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu, demonstrovalo v Praze na 650 horníků z Mostecka.   K protestu před ministerstvem se připojili také odboráři z Ostravska. 

„Drtivá většina zaměstnanců hornických společností i dodavatelských firem žije v oblastech postižených vysokou mírou nezaměstnanosti. Proto odmítáme nečinně přihlížet nesmyslným krokům ministerstva průmyslu, které nezaměstnanost jen prohloubí" říká Jaromír Franta, předseda Sdružení odborových organizací.

Horníci z Mostecka se obávají o budoucnost regionu, který se podle nich vinou špatných politických rozhodnutí může stát periférií České republiky. Jsou připraveni tlak na politiky zvyšovat, protože, jak říkají, už nemají co ztratit. „Jsme hrdí na to, že máme velkou podporu zástupců kraje, poslanců parlamentu, odběratelů a prodejců uhlí. Další nám ji ještě stále vyjadřují," dodal Franta.

Demonstranti pro politiky přinesli také stovky šál pro zahřátí. Až zastaví těžbu uhlí, budou se jim podle horníků hodit.