Když večer vstoupíte do vylepšených paneláků a rozsvítíte na chodbě v přízemí, v horních patrech bude tma. Doba plýtvání je pryč. Energie je drahá. Kdo může, brání se.

Přibývá domů, kde spotřebu elektřiny snižují novými výtahy. Ruší se odvětrávání koupelen, toalet a kuchyní pomocí starých elektrických ventilátorů. Nahrazují je ekologické ventilační turbíny poháněné větrem.

„I tím se šetří elektřina,“ říká Irena Čapková, vedoucí technického úseku SBD Krušnohor, které má ve správě přes 17 tisíc bytů.

Když 38letý Jan z Mostu, žijící v bytě 1:3, dostal od ČEZu vyúčtování za elektřinu, rozhodl se, že začne snižovat spotřebu své pětičlenné domácnosti. Za 11 měsíců zaplatil za proud skoro osm tisíc korun. Přestože má vysoké zálohy (650 Kč/měs.), měl nedoplatek. „Hodně pereme, protože máme malé děti. A já si čtu dlouho do noci. Běžná žárovka hřeje jako topení. Řekl jsem si, že než koupit úspornou, pořídím si rovnou lampu na slunce,“ svěřil se.

Vzorem pro menší podniky je mezibořská obecně prospěšná společnost Energie. Výměnou čerpadel v kotelně ušetřila loni na teple a elektřině skoro sto tisíc korun. Teď chystá výměnu osvětlení v chráněných dílnách, kde pracují invalidé. Studie už je hotová. „Spotřebu elektřiny chceme v chráněných dílnách snížit minimálně o 20 procent,“ řekl šéf společnosti Milan Konečný.

V 18. ZŠ Most vyměnili jedenáct set zářivek za úspornější. „Roční úspory činní 31 870 korun,“ řekla ředitelka školy Jana Kropáčková.

Společnost Energie a škola využily grantů od firmy United Energy (UE). „Věřili jsme, že se nápady, jak energie uspořit jistě najdou a jsem rád, že jsme se nemýlili,“ sdělil generální ředitel UE Petr Jeník. Během tří let rozdělila firma 2,5 milionů korun, kterými podpořila celkem 26 projektů na úspory energií.