Úředníci s mosteckými městskými policisty zpracovali projekt „Prevence ve spreji“. Úředníci vytipovali objekty pro legální sprejerskou tvorbu. Jedna z prvních ploch pro legální sprejerskou tvorbu vznikla na veřejných záchodcích u vodní nádrže Matylda. Dalším objektem se stala mateřská školka, kde sprejeři vytvořili duhu kolem které „běhají“ roztomilá zvířátka.
Také město Litvínov zajistilo writerům dvě plochy, kde mohou své grafitti legálně prezentovat. K dispozici mají pilíře mostu směrem na Meziboří a betonovou plochu za nákupním střediskem Máj.
Tím však nelegálních sprejerů rozhodně neubylo. Writeři sprejováním ztvárňují své pocity, slova, nápady, podpisy a jde jim hlavně o adrenalin, který na legálních plochách neprožijí. „Nejdůležitější je ten pocit, kterej ovšem máš jen při a chvíli po malování, takže musíš znova a znova. Největší adrenalin je sprejování vlaků“ sdělil deníku writer z Litvínova, který za barvy a fixy utratí deset tisíc ročně. Na památky a kostely by však nikdy žádný grafitti nesprejoval.
Největší sprejerský trestný čin na Litvínovsku se stal před několika lety. Mladíci v noci posprejovali deset domů mezi Litvínovem a Janovem. Majitelům tím vznikla škoda přes sto tisíc korun. Někteří jedinci byli dopadeni a obviněni.
Lidem nejvíce vadí tzv. tag. To jsou podpisy, které jsou všude kolem nás (zastávka, lampa, dům, autobus, vlak, schránka, sedačka atd.). Ty ve většině vznikají při rychlém čmárání tzv. bombingu. Tím nejvíce trpěla Žižkova ulice v Litvínově. „Tam jsme museli nainstalovat kamery a situace se zlepšila“ sdělil Deníku Zdeněk Urban, šéf litvínovské městské policie.
Miroslava Huláková