Sedmnáctiletý výměnný student z Mexika Jesús Reyes si užívá svůj rok v Česku, kam vyrazil, stejně jako jeho sestra do Francie, se společností Rotary. Pokud ho potkáte, vždy ho uvidíte se smát, a to i v zimě! Českou Republiku si pro svůj pobyt vybral sám, ale Most mu byl přidělen. I když miluje Prahu a nejvíce se mu líbí v Karlových Varech nebo Teplicích, tak by město neměnil, protože jeho oblíbená místa Hněvín a Matyldu nikde jinde nenajdete.

Proč jste si pro výměnný pobyt vybral právě Českou republiku?
Vybíral jsem s pomocí společnosti Rotary, která má různé divize, z nichž jedna je právě tady. Říkal jsem si, že by tu mohlo být výměnných studentů hodně a s nimi i zábava. Taky se mi líbilo, že se nachází v srdci Evropy, takže je to všude blízko.

Co říkáte na město?

Líbí se mi! K seznamování s ním se váže vtipná příhoda. Dostal jsem papír s informacemi, na kterém jsem nemohl jméno města ani najít, jelikož jsem si myslel, že „Most“ je anglické „most,“ tedy „nejvíce.“ Nakonec mi to ale docvaklo, tak jsem zadal do Googlu „Most Česká Republika,“ abych se podíval na nějaké fotky odsud. Jenže to jsem zase nevěděl, že je rozdíl mezi Mostem a mostem, takže jsem našel jen fotky Karlova mostu v Praze. Říkal jsem si: „Panebože, to je nádhera!“ a nadšeně jsem poslal fotky kamarádce, která se mi začala neuvěřitelně smát. Pak mi vysvětlila, že musím vyhledat „město Most.“ No, výsledek byl trochu jiný než ten předchozí, ale není si na co stěžovat! Existují mnohem ošklivější města.

Krajkářka Pavla Salvová paličkuje.
Krušnohoří má novou značku. Umění paličkování

Většina lidí říká, že je opravdu ošklivé.
Oni si to myslí právě proto, že nový Most neustále přirovnávají ke starému.

Co říkáte místním lidem?

Jsou možná trochu méně přátelští než Mexičané, jelikož u nás stačí někoho znát jednu minutu a už ho objímáte a říkáte si „vole.“

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v týdeníku MOSTECKO, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase v úterý.