Ministerstvo financí pokračuje ve správních řízeních s majiteli litvínovských heren. Ti musejí po ukončení řízení své provozovny okamžitě zavřít. Stalo se tak již v drtivé většině případů.

„Provozoven s povolenými technickými zařízeními bylo 29, nyní jich je 12. Původní stav počtu technických zařízení byl 249, k poslednímu prosinci loňského roku jich bylo 41," upřesňuje vedoucí finančního odboru litvínovské radnice Jana Lanková.

Poslední provozovny by podle ní měly skončit v průběhu letošního roku. „Přesně se to nedá říct, ale podle mého odhadu by se tak mohlo stát dokonce v první polovině roku. Je to ale hrubý odhad," dodala Lanková.

O úplném zákazu provozu heren rozhodli litvínovští politici v listopadu 2013. Téma tehdy vyvolalo doslova bouři. Nesouhlasný postoj vyjádřili někteří zástupci opozice. Ti se přikláněli k možnosti regulaci legálního hazardu. Proti se pochopitelně postavili také provozovatelé heren, z nichž někteří vystoupili i na jednání zastupitelstva, kde argumentovali propouštěním zaměstnanců, vznikem nelegálních heren a také miliony, o které radnice svým rozhodnutím přijde.

Dvě nelegální

Po rozhodnutí Ústavního soudu vešlo v závěru roku 2013 v platnost nařízení, že provozovny musí úplně skončí až po správním řízení vedeném ministerstvem.

Do litvínovské pokladny loni přiteklo z hazardu 13,8 milionu korun. V roce 2013 to bylo přes 17 milionů. Peníze slouží například jako dotace na projekty městských firem. Postupně tedy úřad o tuto „injekci" přijde.

Ministerstvo financí pokračuje ve správních řízeních s majiteli litvínovských heren. Ti musejí po ukončení řízení své provozovny okamžitě zavřít. Stalo se tak již v drtivé většině případů.

Litvínov v této chvíli eviduje dvě nelegální herny, v Janově a v Hamru. Oběma případy se zabývá policie i specializovaný finanční úřad. Radnice odmítá, že by k nelegálním provozům vedla nulová tolerance hazardu. „I ve městech, kde hazard nijak omezený není, se potýkají s nelegálními provozovnami. Důvod je jasný z provozu načerno neodvádíte nic městu. V tomto ohledu to není o zákazu," doplnila Jana Lanková.

Na území města se začaly objevovat také kvízomaty, jejichž provoz nepovoluje město ani ministerstvo financí. „Objevují se. U zjištěných případů jsme dali podnět směrem ke specializovanému finančnímu úřadu, aby zahájil správní řízení," podotkla vedoucí finančního odboru Jana Lanková.

Most bere desítky milionů

V sousedním Mostě k zákazu či dalšímu omezení hazardu zatím nepřistoupili. Nové vedení města nemá v této otázce jasno. „O regulaci heren jsme zatím nehovořili. Je to předmětem dalších jednání," řekl primátor Mostu Jan Paparega. Do mostecké pokladny by měl hazard letos přinést kolem osmatřiceti milionů korun. „Chceme je využít zejména na podporu sportu," doplnil Paparega.

V Mostě vládne koalice Severočeši Most-ANO-KSČM. Volební programy koaličních partnerů se v nahlížení na hazard výrazně liší. Zatímco Severočeši chtějí hazard udržet, aby do městské kasy plynuly desítky milionů korun ročně, ANO má v programu snížení počtu heren a automatů a KSČM dokonce nulovou toleranci.