Stejně jako loni budou tento rok Velikonoce úplně jiné. Koronavirus a nařízení vlády je znovu ochromily. Koledníky v ulicích s pomlázkami potkáme asi jen zřídka a malovanými kraslicemi se můžeme těšit jen doma s rodinou, místo na trzích a výstavách.

Pojďme si proto společně připomenout, jak třeba před deseti lety čekaly v litvínovské galerii Radniční sklípek na návštěvníky stovky kraslic a zdobených vajíček v rámci velikonoční výstavy. O rok později na Lesné v Krušných horách oslavili Velikonoce tradicemi a děti vyráběly velikonoční ozdoby. Pavla Salvová z Partnerského spolku Litvínov tu ozdobila břízku paličkovanými ozdobami, které sama vyrobila.

Velikonoce v Litvínově 2016: 

Velikonoce v Mostě 2017

Vysokou návštěvnost měl v roce 2019 díky slunečnému počasí Velikonoční jarmark na 1. náměstí v Mostě. Trval šest dní a skončil v sobotu 20. dubna, kdy také vyvrcholil doprovodný kulturní program. Na podiu v centru města vystoupily hlavně mostecké soubory, závěr obstaraly cimbálová muzika Dušana Kotlára a show břichomluvce Zdeňka Polacha, který mezi dětmi vyvolal pozdvižení populární loutkou Matýskem a skečí pro dospělé, v níž parodoval seriál Most!.

Na jedné z velikonočních výstav jsme pro vás získali i zajímavý recept, který můžete vyzkoušet.

Velikonoční nádivka zvaná hlavička

Budeme potřebovat:
20 dkg uzeného masa
20 dkg vepřového masa
20 dkg drůbežích jater
25 dkg rohlíků
25 dkg strouhanky
20 dkg slaniny
10 dkg sádla
3 dcl mléka
1 dcl černého piva
2 cibule
5 vajec
hrst petržele, pažitky, trocha muškátového oříšku, pepř, sůl, tuk na vymazání pekáče

Postup:
Maso uvaříme, na 1 cibuli a polovině sádla orestujeme játra, zalijeme pivem a podusíme. Maso a slaninu rozkrájíme na kostičky, vložíme do mísy a přidáme játra s pivem, do druhé mísy vložíme rohlíky nakrájené na kostičky, přidáme strouhanku, zalijeme mlékem, necháme vsáknout a potom přidáme do mísy k masu. V druhé polovině sádla a druhé cibuli orestujeme bylinky a přidáme do mísy k ostatním přísadám. Na závěr přidáme osolená a opepřená vejce s trochou muškátového oříšku, směs promícháme, vložíme do vymazaného pekáče a pečeme ve vyhřáté troubě asi 40 minut.