„Mohu potvrdit, že policejní komisař zahájil trestní stíhání dvou osob ze zvlášť závažného zločinu vzpoury,“ sdělil náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák. „Všem obviněným, kterým bude ve vyšetřování prokázáno vzepření či odpor, který na ně klade vězeňský řád, hrozí trest odnětí svobody na tři léta až deset let,“ doplnil náměstek.

Mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková upřesnila, koho se obvinění týká. „Jde o 44letého Mostečana a 33letého muže z Kladna,“ uvedla. Vyšetřování nadále pokračuje a čísla nemusí být konečná.

Ke vzpouře došlo opakovaně na přelomu října a listopadu. „Protesty vyvolaly nepodložené informace o nemoci covid-19,“ připomněla Světláková. Mezi vězni se začala šířit fáma, že na Moravě došlo k propouštění vězňů po pozitivním testu na koronavirus. Důvodem ke vzpouře měl být i pocit vězňů, že jsou proti epidemii nedostatečně chráněni. V době rebelie se podle sdělení Vězeňské služby ČR nacházel ve věznici s kapacitou téměř 600 vězňů pozitivní pouze jeden odsouzený.

Ilustrační foto.
Vězni v Bělušicích u Mostu protestovali kvůli koronaviru. Zásah nebyl nutný

Celkem se mělo k revoltě připojit na 400 vězňů. Protesty se v oba dva dny obešly bez zranění a byly rychle potlačeny. V Bělušicích zasahovalo několik desítek těžkooděnců regionální pořádkové jednotky. „Nepokoje vězňů jsou záležitostí, se kterou musí počítat každá vězeňská služba na světě, mohou nastat prakticky kdykoli,“ poznamenala mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

„Příslušníci, kteří jsou zároveň členy pořádkových jednotek Vězeňské služby, pravidelně na zásahy k potlačení nepokojů cvičí,“ zdůraznila mluvčí. Ve výbavě těžkooděnců jsou ochranné štíty, tasery a krakeny – nesmrtící zbraně, které zneškodní útočníka, aniž by ho to ohrozilo na životě.

Dopady pandemie cítí odsouzení i v uzavřeném prostředí věznic. Už na jaře jim s prvním vyhlášením nouzového stavu byly zakázány návštěvy příbuzných či přátel. S každým jeho prodloužením se prodlužuje i doba, během které kontakt vězni s lidmi zvenku nemají. Kompenzací jsou jim častější telefonáty nebo možnost komunikovat s rodinami po Skypu.

Ilustrační foto.
Ve věznici v Bělušicích se opět protestovalo. Odsouzeným hrozí až 10 let navíc

Přestože vězni museli kvůli koronaviru z bezpečnostně zdravotních důvodů opustit fabriky, kde vykonávali pracovní činnost, nezahálí. Šijí například roušky pro nemocnice. V Bělušicích šijí i hračky nebo polštářky ve tvaru lišky. První dodávka proběhla v říjnu. „Patnáct kusů těchto výrobků bylo spolu s rouškami předáno vedení mostecké nemocnice, která tuto spolupráci velice oceňuje,“ uvedla mluvčí bělušické věznice Danuše Vránová.

V Novém Sedle u Žatce se zase pomáhá jiné dobré věci. Věznice spolupracuje s Nadačním fondem Šance onkoláčkům. Odsouzené ženy zasedly za šicí stroje a vzaly do rukou pletací jehlice a rozjely výrobu hraček a předmětů s vánoční tématikou. „O výrobky odsouzených je velký zájem a první várka již byla předána zástupcům nadačního fondu. Další výrobky putují na tradiční Charitativní jarmark. Výrobky jsou prezentovány prostřednictvím online aukcí,“ popsala mluvčí věznice Eva Koreneková.