U památníku v Louce věnovanému zemřelým horníkům z dolu Pluto se pomalu scházejí lidé. Položit květiny a zapálit svíčku přišel i Petr Kratochvíl s rodinou. V dole před 35 lety zemřel jeho otec.

„Je to už dávno, takže si moc podrobností nevybavuju. Pamatuju si ale, jak všude jezdily záchranky a hasičské vozy. Říkalo se, že na dole se stala velká tragédie a že tam táta asi zůstal," vzpomíná na ten osudný den. Pietní akt navštěvuje každoročně, nikdy nevynechá.

Mezi řečí si chválí spolupráci obecního úřadu v Louce s Klubem českých turistů. Ti již jedenáct let organizují turistický pochod Memoriál Pluto. Ten startuje v Litvínově u památníku důlní katastrofy blízko Scholy Humanitas a je zakončený právě pietním aktem u kapličky v Louce. Pochod je určen jak pro pěší tak pro cyklisty. Ti si mohli i letos vybrat z různě dlouhých tras od 5 do 60 km. Pro všechny účastníky byl připravený diplom a malé občerstvení.

„V tomto roce na pochod přišlo 130 lidí včetně pořadatelů. Více bylo pěších, těch se sešlo 105. Nejstarším účastníkem byl pan Václav Malec z Mostu, kterému je 93 let a ušel 11 km. Naopak nejmladšímu účastníkovi jsou teprve tři roky," řekl Mosteckému deníku pan Karel Šlechta z Klubu českých turistů. Pochod navštěvují nejen lidé z Mostecka ale i ze vzdálenějších míst. „Nejdál to k nám v tomto ročníku měl pan Mareček, který přijel až z Prostějova," doplnil zajímavou informaci Šlechta.

Letos uplynulo již 35 let od katastrofy na dole Pluto, která se řadí mezi největší hornické tragédie v severních Čechách. Při výbuchu uhelného prachu a následném požáru tam zahynulo 65 lidí 51 horníků a 14 záchranářů.

ALENA HERZÁNOVÁ