Tehdy, pár minut před pátou hodinou odpoledne, padla precizně odstřelená věž staromosteckého pivovaru, chlouba města. Bourání rozsáhlého areálu trvalo zhruba rok.
„Technicky to nebylo jednoduché," vzpomíná po čtyřiceti letech Bohumír Haas, vedoucí odstřelu. K bývalému měšťanskému pivovaru měl i osobní vztah. Za svobodna chodil do proslulé pivovarské restaurace na pivo a později tam měl svatbu.
„Byla tam nádherná tančírna. A pivo bylo nejlepší. Pivovar totiž používal vodu z vlastních vrtů," říká Olga Hričovinyová, která ve starém Mostě bydlela.
A právě o vodě ještě dodnes vedou starousedlíci spory. Někteří tvrdí, že používání vody z vlastní studny je jen mylně rozšířený mýtus: pivovar měl brát vodu z Flájí a měl na to obří vodojemy. Veškeré pře ale utichají, když se stočí řeč na točenou mosteckou dvanáctku.
„Bylo to výborné pivo," vrací se v myšlenkách zpět František Gábel, bývalý výčepní. Velký pivovar rozšířený v roce 1899, který dokázal konkurovat žateckému, prý uměl přitáhnout lidi. I tancovačky byly vyhlášené. Vinárně, která byla součástí areálu, říkali Peklo. Restaurace sloužila i jako učňovské středisko. Štamgasti dodnes vzpomínají na mistry Brücknera a Třeneckého.
Náhradní socialistický pivovar zprovozněný v roce 1976 v Sedleci už tak kvalitní mok nevyráběl a v roce 1998 skončil. Na tradiční výrobu piva navázal v roce 2009 minipivovar v Kosmosu, kde se tvoří a čepuje značka Mostecký kahan.