Do areálu komořanské teplárny letos opět zavítal pár sokolů stěhovavých. Pro své hnízdění si tentokrát vybral jednu z budek, kterou loni v březnu nainstalovala, na žádost organizace Alka Wildlife, společnost United Energy. Připojila se tak ke snahám zachránit tohoto vzácného dravce.

„V březnu loňského roku jsme ve spolupráci s ornitology vyvěsili dvě speciální budky na dvě různé pozice, aby si sokoli mohli vybrat místo, které jim bude plně vyhovovat. Sokoli si však své hnízdiště vytipovali dávno předtím, než byly budky umístěny, na budově výrobního bloku, ve výšce zhruba 40 metrů. Přes neobvykle nízké místo zde samice vyvedla tři opeřence. Letos se k nám dravci opět vrátili a tentokrát se uhnízdili v budce, situované na komíně ve výšce 130 metrů", sdělila Miloslava Kučerová, mluvčí teplárny.

Podle ornitologa Václava Berana z Alka Wildlife se, podle značení, s největší pravděpodobností jedná o stejný pár, který do teplárny zavítal loni. A stejně jako loni i tentokrát na svět vyvedl tři mláďata, která se snad již v brzké době dočkají okroužkování.

Pár sokolů v chemičce v Záluží nedávno vyvedl čtyři mláďata, dva samečky a dvě samičky. Je to stejný počet jako loni. Všechna mláďata již byla okroužkována a měla by začít vyrážet na první průzkumné lety. Pár sokolů si Unipetrol vybral za hnízdiště před čtyřmi lety. V chemických závodech už vychoval patnáct mláďat.

OHROŽENÝ DRUH Sokol stěhovavý je v České republice velmi vzácný, patří mezi kriticky ohrožené druhy. Podle ornitologů z ALKA Wildlife dosahuje sokolí populace v České republice zhruba jen 70 párů. Sokoli přirozeně hnízdí hlavně ve skalách, i odtud jej ale lidé svým působením často vyženou. Průmyslové komplexy s výškovými budovami a komíny jsou vhodnou náhradou, kde mají nejen klid od lidí, ale také potřebný rozhled a dostatek potravy, například holubů.