Být řidičem městské hromadné dopravy není žádný med. Svědčí o tom další incident, který se odehrál na večerním spoji v Mostě. Tentokrát byl terčem útoku řidič tramvaje, na kterého se kvůli jízdence obořil neznámý výtržník a rozbil přitom dveře v kabince. Řidič neutrpěl žádné zranění, ale nečekaná agrese ho natolik vyvedla z míry, že nemohl v jízdě pokračovat a nechal se na zastávce nahradit přivolaným kolegou.

Chuligán z tramvaje utekl a zatím nebyl dopaden. „Strážníkům ani operačním pracovníkům kamerového systému se nepodařilo podezřelého muže nalézt a zajistit,“ sdělila ve středu 7. srpna mluvčí městské policie Veronika Loucká.

K nepříjemné události, o které se v Mostě začalo šuškat jako o vážné potyčce, došlo v pondělí před 21. hodinou v úseku ve směru od Stovky k Prioru. Vše začalo docela nevinně. Dva mladí lidé si chtěli v tramvaji koupit jízdenky, ale měli příliš velkou bankovku. Řidič jim sdělil, že nemá nazpátek a že jim jízdenky nemůže prodat, na což měl právo. Podle přepravních podmínek musí mít cestující připravenou částku odpovídající ceně jízdenky. „V opačném případě nemusí řidič předložené bankovky nebo mince přijmout a jízdenku vydat,“ uvádí předpis.

Pro vyloučení pochybností se odbavení řídí ustanovením, že suma k úhradě jízdného může být nejvýše trojnásobkem hodnoty požadované jízdenky, takže řidič musí přijmout padesátikorunu, ale stovku už může odmítnout.

Nespokojená mládež se v tramvaji začala pošťuchovat a řidič ji napomenul. Při vystupování mladík vykopl dveře kabinky a rozbil její okénko. Dveře řidiče uhodily, ale víc utrpěla psychika. „Byl v šoku. Nebyl schopný jet dál a nechal se vystřídat,“ sdělil mluvčí Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova Jiří Holý.

Řidič hned po incidentu oznámil na tísňovou linku 156, že měl na zastávce konflikt s cestujícím, který s další osobou z tramvaje vyběhl. „Pracovník operačního střediska předal popis podezřelého všem motohlídkám strážníků. Ti po dvojici pátrali v lokalitě Stovek a okolí,“ uvedla mluvčí městské policie. Místo také monitoroval pracovník městského kamerového dohledového systému, ale po hledaných se slehla zem.

Nebezpečná MHD

Nejedná se o jediný incident. Například na zastávce autobusu MHD v Hamru museli letos litvínovští strážníci vykázat zdrogovanou ženu, která za jízdy pokřikovala na cestující a obtěžovala je. Loni policie řešila 23letého recidivistu z Mostu, který po hádce při kupování jízdenky udeřil řidiče několikrát do obličeje.

Napadáni jsou obvykle revizoři, kteří od roku 2017 mohou v rizikových situacích během kontrol pořizovat zvukové záznamy. Někdy totiž čelí přesile. Popsán byl i případ, kdy černý pasažér napadl oba revizory – jednoho kopnul do holeně, druhého chytil pod krkem a začal všem vyhrožovat zabitím. V roce 2018 někdo dokonce házel kameny na tramvaj ve Stovce a zničil okno.

„Most sám o sobě není bezpečné místo,“ řekla na tramvajové zastávce 28letá Eliška z Mostu. V ohrožení v MHD ještě nebyla, ale při cestě do práce viděla, jak řidička z tramvaje nekompromisně vyhnala mladíka, který si nekoupil jízdenku. „Lidi jsou tu takoví zvláštní,“ sdělil 31letý Václav z Ústí nad Labem, který v Mostě bydlí dva měsíce a tramvají jel jen čtyřikrát. „Raději chodím pěšky,“ dodal.

Dopravní podnik letos rozšířil v MHD počet kamer se záznamem. Nové kamery sledují a natáčejí prostor také před vozidlem. Systém se záznamem má dvacítka vozů a nové autobusy i tramvaje budou dodávané s kompletním kamerovým systémem. Záznamy se uchovávají tři dny, pokud si je dříve nepřevezme policie.