VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výtahy: ze špičky do nebezpečí

Most - Na území ČR je odhadem v provozu kolem 80 tisíc výtahů určených pro dopravu osob nebo osob a nákladů, z nichž jsou tak dvě pětiny starší 20 let.

11.12.2007
SDÍLEJ:

Mostečanka Hana Kašparová vystupuje z výtahu ve věžovém domě v Dobnerově ulici. Vnitřek výtahu je v otřesném stavu.Foto: DENÍK/Václav Veverka


„S přihlédnutím k platným normám (EN 81-80), lze konstatovat, že nějaké provozní riziko najdeme ve všech výtazích instalovaných před platností nařízení vlády č. 14/1999 Sb. (zavádí směrnici 95/16/ES) týkajícího se výtahů. Nicméně u výtahů starších 20 let lze očekávat téměř všechna provozní rizika vysoké a střední úrovně. Země EU se snaží vyrovnat s provozními riziky výtahů již od roku 1995, ale pro ČR je to naprosté novum po letech, kdy nebylo nutné výtahy udržovat a jakkoliv zvyšovat jejich bezpečnostní úroveň promítáním technického po-kroku do jejich konstrukcí,“ vysvětluje expert na rekonstrukce a opravy výtahů Jiří Hasman.

Až díky střetu těchto technických politik byla podle něj znovu objevena odpovědnost majitelů a provozovatelů výtahů za provoz výtahů s provozními riziky. Stejně jako pravidlo, že výše úrovně bezpečnosti výtahu je dána výší finančních prostředků, které do něho majitel nebo provozovatel investuje. Dnes už totiž bezpečnost nejde nahradit množstvím razítek revizních techniků.

Když se na konci července v novinách objevila zpráva o tom, jak manželský pár v Bratislavě při cestě na domácí oslavu za svatby spadl o několik pater ve výtahu a jen díky zaseknutému lanu se nezřítil až dolů, mnoho obyvatel Česka si řeklo, jak je dobře, že se to děje na Slovensku. České výtahy jsou ale naprosto totožné s těmi, které vozí lidi v bratislavských panelácích.

„V novějších panelových domech jezdí nebezpečné výtahy výrobního závodu n.p. Transporta Brno, který se podřídil hloupému vládnímu nařízení šetřit. Na výtahu zeslabily, co se dalo, i takové díly jako nosné díly, táhla, závěsy. Výsledek se dostavil, několik výtahů v provozu spadlo, utrhla se vyvažovací závaží. Výrobní závod na to reagoval napsáním dopisu servisním závodům, kde se doporučuje provést opásání vyvažovacího závaží, a to třeba provizorně lankem. Provozovatelé o riziku vědí, ale nechtějí do úprav investovat, přitom náklady na úpravy jsou přijatelné. Jedná se o orámování vyvažovacího závaží, výměny závěsů na kleci a závaží, eventuelně o zesílení táhel klece a zesílení podlahového rámu - vyztužení. Namáhané zeslabené závěsy stárnou a únava materiálu se může dostavit,“ napsal už před pěti lety Petr Börner pro server ivytahy.sk.

Hlavním důvodem, proč v obytných domech skončily nebezpečné stroje, je finanční politika komplexní bytové výstavby v ČSSR. Z cenových důvodů byly v panelácích instalovány od 70. let pouze nejlevnější typy výtahů, jejichž konstrukce vykazovaly již v té době minimálně desetiletou technickou zastaralost.

„Ve staré výtahové normě je jasně psáno: KAŽDÁ KLEC MUSÍ MÍT DVEŘE, ale přáním investorů výstavby panelových domů bylo šetřit náklady. Bylo rozhodnuto, že výtahy postačí malé, klece bez dveří, řízení obyčejné. Spoléhalo se na to, že norma se doplní nebo změní. Někteří provozovatelé dokonce nechali z výtahů již v provozu dveře z klece vymontovat,“ doplňuje v textu pro specializovaný server Petr Börner.

Za pravdu mu dává i dlouholetý revizní technik výtahů z Brna. „Vždycky to bylo o tom, že to máme nějak udělat. Čeká se prý na výjimku a my nesmíme bránit rozvoji výstavby tím, že budeme lpět na detailech,“ říká muž, který nechce zveřejnit jméno. S výtahy pracoval už v polovině sedmdesátých let a ví prý své. Dnešní stav zdviží v zemi je podle něj jenom důsledkem toho, že se o ně nikdo nestaral a všichni jen tiše doufali, že všechno nějak dopadne. Teď jde o peníze, protože do tří let mají české výtahy splňovat evropské normy. Na jejich splnění ale nikdo nemá peníze.


„Abychom mohli opravit všechny pochybné výtahy v našich domech, museli bychom mít bezmála miliardu korun,“ tvrdí ředitel jednoho z největších bytových družstev v zemi František Ryba. SBD Krušnohor, které řídí, má kolem šesti a půl tisíce bytů. Na opravy výtahů dává kolem sto padesáti milionů ročně, ale stále se prý daří nanejvýše řešit ty největší problémy. Jak splnit požadavky Evropské unie, Ryba neví. Aby družstvo získalo peníze, muselo by podle Františka Ryby zvýšit poplatky na údržbu a opravy družstevníkům na nejméně trojnásobek. Vzhledem k tomu, že v průměru se pohybují kolem tisíce korun na jeden byt, je to prý jen zbožné přání. Přitom právě SBD Krušnohor má domy, v nichž jsou ty nejproblematičtější výtahy v zemi.

Nejvíce výtahů je totiž v panelových sídlištích, která stojí na okraji každého většího města. V případě Karviné či Mostu jsou domovem pro většinu lidí, kteří zde bydlí. „Na každém z výtahů se nachází až čtyřicet bezpečnostních rizik různé bezpečnostní úrovně - těch nejzávažnějších bývá převážně nalezeno kolem dvaceti,“ napsal na stránkách serveru TZB-info Václav Vaněk ze společnosti Topinfo.

„Osobní výtahy, vyráběné v období 1958 až 1990 jako stavební technologický prvek obytného domu, měly jako požadavek, nepřekročit nákladově 1 procento stavebních nákladů na výstavbu celého domu. Podle tohoto zadání převažovala snaha o maximální ekonomiku výstavby i na úkor kvality provedení. Obytný dům byl obvykle stavebně řešen jako celek s výtahovou šachtou, strojovnou výtahu a schodištěm. V současné době stojí většina představenstev a nových majitelů obytných domů před rozhodnutím, jakým způsobem přistoupit k modernizaci svého osobního výtahu,“ vysvětluje Milan Hába z technické komise Sdružení malých bytových družstev. Právě tato družstva mají s rekonstrukcemi výtahů největší problémy. Od obyvatel domů jen těžko mohou chtít v krátké době získat dostatek peněz na rekonstrukci výtahů a půjčky jsou problematické. Družstevníci nemohou ručit svými byty a na ručení domem jsou ochotné přistoupit jen některé banky, a to ještě za velmi přísných podmínek. Mimo jiné třeba i za velmi vysoké splátky, což většinou není družstevníkům po chuti.

„Úrazy v osobních výtazích se z 95 procent stávají z titulu chybějících klecových dveří a chybných funkcí dveřních uzávěrů a pouze v 5 procentech z jiných důvodů - materiálové vady, špatná údržba, rozbité sklo v šachetních dveřích a podobně. A lidský faktor - nepozornost, lhostejnost - ten se vždy přidruží,“ říká Václav Vaněk. Dodává, že velká část provozovatelů výtahů už nechala ty největší závady odstranit nebo vyměnili starý výtah za nový.

„Máme kolem dvou a půl tisíce bytů. Na opravy výtahů se snažíme sehnat peníze ze všech zdrojů, které jsou k dispozici. Jenomže ze Státního fondu rozvoje bydlení to nejde a naše možnosti brát si úvěry od bank jsou značně omezené. Máme přitom výhodu, že patříme městu, které za nás jako stoprocentní akcionář může ručit. Jenomže si musíme před zastupiteli obhájit, proč chceme peníze a jak se do městské kasy vrátí,“ vysvětluje ředitel Mostecké bytové Jaroslav Kudrlička. A když už prý nenajde cestu sedmdesátitisícové město, jen mizivou pravděpodobnost sehnat peníze má jediný vlastník domu, nebo malé bytové družstvo, kterých jsou v zemi tisíce.

11.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 26 000 Kč Úředníci ve skladech ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK SKLADU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK SKLADU, Náplň práce: , - vystavování přepravních a skladových dokladů, - komunikace se zákazníkem a dopravcem, Požadujeme:, - znalosti z dopravy a skladování, - znalost MS Office podmínkou, - znalost SAP výhodou, - organizační a komunikační schopnosti, spolehlivost, přesnost a schopnost pracovat ve stresu, Místo výkonu práce: Obrnice , Jedná se o dvousměnný pracovní režim od pondělí do pátku, střídání směn – týden ranní a týden odpolední, délka směny 7,75 hod., Benefity: zvýhodněný mobilní tarif, Nástup: ihned nebo dle dohody, Pracovní poměr na dobu určitou s předpokladem prodloužení., Prosím o zaslání životopisu na emailovou adresu dlochnerova@upline.cz ., Všechny došlé životopisy pečlivě posoudíme. Uchazeči, jejichž profesní nabídka nejvíce odpovídá našim požadavkům, budou pozváni k osobnímu pohovoru. Ostatní kandidáty bohužel nemůžeme individuálně kontaktovat. Děkujeme za Váš zájem a pochopení.. Pracoviště: Upline cz s.r.o. - 1, 435 21 Obrnice. Informace: Dana Lochnerová, . Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Daňový poradce 30 000 Kč Daňoví specialisté a daňoví poradci DAŇOVÝ PORADCE A SPECIALISTA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DAŇOVÝ PORADCE A SPECIALISTA, možná práce z domova, HLÁSIT SE: Lanc Jiří Ing., e-mail: lanc@agis.cz - zaslat životopis. Pracoviště: Agis, a.s., Moskevská, č.p. 14, 434 01 Most 1. Informace: Jiří Lanc, . Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč Obsluha strojů a zařízení, montéři OBSLUHA VÝROBNÍHO ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OBSLUHA VÝROBNÍHO ZAŘÍZENÍ, POŽADUJEME:, - ochotu vykonávat fyzickou práci v nepřetržitém provozu, NÁPLŇ PRÁCE:, - míchání surovin (míchač), - kontrola nanášení asfaltové směsi, - obsluha navíječky (navíjení pásů do rolí), - balení, - paletizace, - odvoz, NABÍZÍME:, - motivující finanční ohodnocení v závislosti na výkonu a kvalitě odvedené práce, - možnost pracovního postupu, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, sick days, HLÁSIT SE: Zelingerová Kateřina, tel.: 413 034 184, e-mail: katerina.zelingerova@icopal.com, Kdo nahlásil: Zelingerová Kateřina, tel.: 413 034 184, volat od 7:30 do 16:00 hod., e-mail: katerina.zelingerova@icopal.com.. Pracoviště: Icopal vedag cz s.r.o. -1, 436 01 Litvínov 1. Informace: Kateřina Zelingerová, +420 413 034 184. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 25 000 Kč Odborní pracovníci kalkulací, cen, nákladů a rozpočtů STAVBYVEDOUCÍ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: STAVBYVEDOUCÍ, Po osvedčení možno uzavřít HPP., Požadujeme: vzdělání se stavebním zaměřením, ŘP sk. B, práce s PC, rozpočtový program, skladové hospodářství., , HLÁSIT SE: Kožnar Milan tel. 777 283 286, nebo e-mail: milan.koznar@atlas.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Jmv tech s.r.o., U Stadionu, č.p. 1190, 434 01 Most 1. Informace: Milan Kožnar, +420 777 283 286.

České dráhy - Ilustrační foto
27

Cestování vlaky Českých drah mírně podraží. Dráhy navýší počet spojů

Týdeník Mostecko z 21. listopadu 2018

Nový Týdeník Mostecko: Pozvánka na adventní trhy a rozhovor o naději pro Janov

Okresní fotbal: Hrob porazil Hrobčice, Háj odvezl všechny body z Havraně

Mostecko, Teplicko - Podzimní část okresního přeboru už je historií. Áčko vyhrál Proboštov, béčko Košťany. 

Liberec žije tancem, Mostečané tam sklízejí úspěchy i tituly mistrů světa!

Most - V libereckém Babylonu se jako každý rok odehrává taneční mistrovství světa. Už od neděle 18. listopadu tisíce tanečnic a tanečníků z celého světa bojují o prestižní titul a svěřenci Kamily Hlaváčikové z Mostu nezůstávají pozadu. 

Muž prodával na internetu vázy, které ale nikdy nikomu nedodal

Most - Několik lidí napálil jeden 55letý podnikavec na internetu, kde nabízel různé zboží, většinou starožitné sklo a značkové skleněné vázy.

V Mostě dnes zdarma vyšetří plíce kuřákům, je to prevence

Most - Kuřáci, chcete vědět, jak na tom jsou vaše plíce? Plicní oddělení mostecké nemocnice (budova E, přízemí) se připojí ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT