Tase stala v neděli 20. ledna, kabina sezřítila z pátého poschodí panelového domu i se čtyřiačtyřicetiletým mužem.Ten utrpěl několik zlomenin, včetně zlomeniny páteře. Hospitalizován je na úrazovém centru Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

„Soudní znalec, policisté i inspektor bezpečnosti práce byli dnes svědky toho, že záchranné zachycovače fungovaly jak mají. Výtah po utržení betonového závaží paradoxně však padal dolů tak malou rychlostí, že zachycovací zařízení na ní nereagovalo,“ řekl včera po rekonstrukci nehody majitel servisní firmy Jiří Hasman. Pokud totiž výtah nepřekročí rychlost 0,8 metrů za sekundu, zabezpečovací zařízení nevyhodnotí jízdu jako pád a zachycovače nespustí.

O nízké rychlosti pádu svědčí podle Hasmana i nepatrné poškození kabiny. "Spodní kovový rám kabiny je ohnutý asi o centimetr. Kdyby spadla volným pádem až z pátého patra, byla by celá zničená. Když jsme v minulosti jednu kabinu likvidovali, pustili jsme jí ze třetího patra a nic z ní nezbylo,“ doplnil Hasman.

Třicet let starý litvínovský výtah spadl v Litvínově poté, co se utrhlo jeho betonového protizávaží. Jeden z jisticích šroubů se vylomil. Na vině je zřejmě únava materiálu. Nehodu vyšetřuje policie. Znalecký posudek, který by měl určit její přesnou příčinu, bude hotový do deseti až čtrnácti dnů.

Servisní firma, která má na janovském sídlišti na starosti celkem116 výtahů, na nich v těchto dnech provádí bezpečností opatření, aby zamezila dalšímu neštěstí. Její zaměstnanci upevňují na betonová protizávaží speciální pásy. Dosud tak zabezpečili 85 zdviží.