Na Zámku Valdštejnů v Litvínově začala ve čtvrtek 9. července interaktivní výstava o tvorbě Jiřího Trnky. Autory prestižní expozice využívající moderní technologie jsou výtvarníci Jan Trnka a Matyáš Trnka, syn a vnuk legendárního animátora. Návštěvníci uvidí například přes 130 jeho knižních ilustrací a 30 originálních filmových loutek z rodinných a soukromých sbírek.

Přehlídku unikátů, z nichž část dosud nebyla vystavena, doprovází audiovizuální projekce a zábavné instalace pro děti. Těm se má připomenout svět klasických dětských knížek a animovaných pohádek, které sklízely řadu ocenění. „Otec spolupracoval s význačnými literáty, například s Nezvalem či Holanem, ale dnešní generace má jiný vkus a s poezií je na štíru,“ povzdechl si Jan Trnka.

Vážnější část výstavy ukazuje ilustrace z knih České pohádky, Broučci, Míša Kulička a Fimfárum a představuje loutky z filmů Staré pověsti české, Osudy dobrého vojáka Švejka, Bajaja a Sen noci svatojánské, které autoři doplnili videi s animacemi. Největší prostor věnovali Zahradě, což je nejznámější Trnkova kniha. Děti do ní vstoupí labyrintem, v němž je uvítá mluvící velryba v obří konzervě od sardinek. Rodiny u ní mohou sedět, poslouchat nebo přejít do střelnice na lovení netopýrů, kterou v zatemněné místnosti tvoří obří interaktivní stěna s promítnutým obrazem Zahrady. V ní lze házením míčků strefovat různé objekty a ovlivnit děj příběhu.

Hřiště určená k opravě: Sportoviště U Zámeckého parku – za garážemi, sportoviště U Zámeckého parku – u úřadu práce, sportoviště v parku u Pilařského rybníka a sportoviště v Janáčkově ulici.
Litvínov zlepší čtyři hřiště. Je mezi nimi i plácek u Pilařského rybníka

V této části expozice, kde se Trnkův poetický svět snoubí se špičkovou technikou, se očekává největší nával. 

V každém pokoji navíc čeká na návštěvníky nějaký bonus či překvapení. Patří k nim i rozhýbané zdigitalizované ilustrace či skeče loutek. „Vše je ale v duchu Jiřího Trnky,“ uvedl jeho vnuk.

Osudy průkopníka loutkové animace v letech 1912 až 1969 zachycuje ve smyčkách půlhodinové životopisné video, které ocení hlavně dospělí a jež lze vidět na začátku výstavního okruhu nebo v recepci zámku.

Radnice označila celý projekt za letošní zámecký trhák. Litvínov je po Plzni a Kutné Hoře třetím městem v ČR, které Trnku představuje v novém pojetí. Původně měla výstava trvat od května do listopadu, ale přípravu přerušil koronavirus, a proto se její konec posunul do 9. ledna příštího roku. Teď se čeká hlavně na děti. „Máme nahlášené příměstské tábory a od září začneme komunikovat se školami,“ sdělila Dáša Wohanková z propagace města. Očekává se, že výstavou projdou tisíce lidí. V září je v plánu komentovaná prohlídka s účastí rodiny Trnků a beseda v Citadele s promítáním dokumentárního filmu „Jiří Trnka: Nalezený přítel“ od francouzského režiséra Joëla Fargese.

FOTBAL - ilustrační foto.
Most dá na fotbal osm milionů korun. Začíná nová éra v dotování kopané

Vstupné na výstavu je 70 korun pro dospělé, pro důchodce 40 korun, pro děti a studenty 30 a pro rodiny 120. Prohlídky jsou možné od úterý do neděle od 9.00, 10.30, 13.00 a 15.30 hodin a každá je pro nejvýše 15 osob. Skupinové výpravy čítající přes 10 lidí by se měly předem objednat.

Personál zámku se bude snažit vyhovět všem a přizpůsobí provoz počtu zájemců. Ti si mohou výstavu fotit, ale ilustrace bez blesku.

Výstava Trnka na zámku! je součástí městské vize, aby jednou ročně byla v Litvínově kvalitní expozice. Začalo se loni, kdy Imaginárium Divadla bratří Formanů vidělo na zámku přes pět tisíc lidí. „Formani přitáhli lidi a tím nám pomohli s propagací,“ řekla Wohanková. Zámek loni navštívilo rekordních 10 tisíc osob, z toho zhruba 8 500 platících. V roce 2016 jich bylo jen 3 600.