Výstavu připravili žáci osmých tříd nedaleké 4. ZŠ a vlastní instalaci zajistili chlapci z 9.A. Expozice bude k vidění do 10. října. Škola se tak znovu připojila k humanitárnímu projektu Výstava na stromech.

Jedná se o celorepublikový happening na podporu důstojné práce. Akce se koná v řadě měst každý rok v říjnu během Týdne důstojné práce. Letos se od 2. do 9. října koná sedmý ročník zaměřený na podmínky pěstování bavlny. Na akci spolupracují dvě nevládní neziskové organizace, Fairtrade ČS a NaZemi.

Každý rok se zaměření happeningu mění. V roce 2015 byla hlavním tématem káva, následovaly koželužny a výroba obuvi, pěstování banánů, výroba bot v Indii, pěstování kakaa a práce v době automatizace. Mostecká škola se od počátku projektu snaží Týden důstojné práce připomínat.

Organizátoři nyní upozorňují, že bavlna patří mezi nejdůležitější textilní suroviny, ale bohatí producenti jako USA pěstování masivně dotují. Tlak velkých firem a módy na co nejnižší cenu pak na globálním trhu roste, na což doplácejí nepodporovaní drobní pěstitelé v chudých regionech Asie. Textilní průmysl navíc podle výstavy stojí na drancování přírody a zneužívání pěstitelů bavlny i zaměstnanců textilek. Řešení vidí v udržitelnější produkci bez plýtvání vodou, bez genetické modifikace bavlníků, s minimem pesticidů, bez dětské práce, s lepšími výkupními cenami a šetrnějším přístupem k životnímu prostředí.

Spotřebitelné mohou situaci zlepšit třeba tím, že budou preferovat bavlněný textil se známkou Fairtrade. Tím podpoří drobné pěstitele a ochranu přírody.