„Snažíme se, aby se děti zajímaly o dění kolem sebe,“ řekl učitel a iniciátor mostecké expozice Libor Hubáček. Výstava na stromech je součástí celostátního osvětového happeningu, který se koná během Týdne důstojné práce a ve veřejném prostoru kriticky upozorňuje na ožehavá témata. Nyní líčí změny pracovních podmínek a rizika, které s sebou přináší automatizace a robotizace. Výstavu pořádá na víc než 80 místech v ČR brněnská nezisková organizace NaZemi ve spolupráci s jednotlivými vystavovateli.

„Technologie proměňují nejen komunikaci a trávení volného času, ale také svět práce. O rizicích, která z nich plynou, se ovšem u nás příliš nemluví. Naším cílem je ukázat, jak dopadají na různé skupiny obyvatel,“ vysvětlila koncept kurátorka výstavy Gaby Khazalová.

I ve čtvrtek 1. října ráno byly ve Farském rybníku na Mostecku mrtvé ryby.
Ryby u Litvínova zabil sirovodík z podzemí. Inspekce nedoporučuje další chov

Deset plakátů představuje fenomény jako je automatizace, práce z domova či dovážkové služby. „Zvolili jsme inscenované fotografie, neboť rizika na něž chceme poukázat, jsou do velké míry neviditelná,“ objasnil autor fotografií Petr Vrabec, držitel ceny Czech Press Photo 2019. Snímky doplňují také konkrétní příběhy lidí, kteří „práci budoucnosti“ vykonávají.

Výstava začala vznikat loni na podzim před vypuknutím pandemie Covid 19. Karanténní opatření podle organizátorů dodala výstavě na aktuálnosti a naléhavosti, neboť řada lidí si už vyzkoušela fungovat výhradně online. Práci z domova navíc výstava pojímá jako novinku, která může řadě lidí způsobit velké komplikace, protože narušuje jejich rodinný život i rozpočet.

Mostecký zastupitel Adam Komenda na archivním snímku
Mostecký zastupitel Komenda už není Pirát, aktivistou chce zůstat

Minulé ročníky Výstavy na stromech upozorňovaly na nedůstojné pracovní podmínky při pěstování kakaa v Africe či výrobě bot v indických továrnách. „Nedůstojnou práci ovšem vykonává celá řada lidí také v České republice. Od technologií se přitom čeká, že nám uleví. Výstava ovšem poukazuje na to, že prozatím je to iluze,“ dodala kurátorka.

Organizace NaZemi mimo jiné prosazuje Fair trade, tedy spravedlivý a dobrý obchod, který lidem z rozvojových zemí dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek, dostávat férově zaplaceno, dávat děti do škol a pěstovat plodiny s ohledem na životní prostředí.

K tomu se dlouhodobě hlásí i mostecká 4. ZŠ. „V roce 2015 jsme začali organizovat Férové snídaně, pak se stali Fairtradovou školou a od té doby jsme začali sledovat různá globální témata. Každoročně spolupracujeme na Výstavě na stromech, letos na téma Práce (bez) budoucnosti," sdělil učitel Hubáček. 

Škola výstavu pořádá v parku, aby si ji mohli prohlédnout nejen žáci, ale i náhodní kolemjdoucí. „Otázek nad plakáty k zamyšlení, zda některé profese v budoucnosti přestanou existovat, zda je nahradí moderní technologie nebo jaká je cena lidské práce, tam je hodně," dodal pedagog.