Obsahuje fotografie vygenerované AI a pod nimi líčí velký příběh o tom, jak klimatická krize a proměna fosilní energetiky ovlivní práci lidí hlavně v uhelných regionech, tedy i na Mostecku.

Výstavu lze vidět do pondělí 16. října v parku u Sputniku. Panely na stromy připevnili žáci 9.A nedaleké 4. ZŠ. Prezentace je součástí celostátní akce na podporu důstojné práce. Organizátory osvětového projektu jsou nevládní neziskové organizace NaZemi a Fairtrade ČS.

Aktuální výstava upozorňuje, že změna v energetickém sektoru může na práci, lidské životy i regiony dopadnout drasticky. „Proto je žádoucí, aby byla taková transformace spravedlivá. A to není snadné,“ tvrdí tvůrci výstav a kladou otázky. Jak takovou spravedlivou, sociálně a environmentálně citlivou, transformaci provést? A jak se v tom celém vlastně zorientovat a čím si můžeme být jistí už dnes?“

Burčáková slavnost v Českém vinařství Chrámce v sobotu 14. října.
Burčáková slavnost v Chrámcích u Mostu přilákala stovky lidí z široka daleka

Jednou z mnoha výzev a proměn je podle organizátorů pokrok v umělé inteligenci. Proto výstavu doprovázejí vizuální snímky vytvořené umělou inteligencí, které dokreslují, jak náhlými proměnami pracovního trhu i celé ekonomiky současná společnost prochází.

Informační panely, které byly vyvěšeny na víc než 90 místech po Česku, doplňují i údaje z výzkumu, na němž se podílela Masarykova univerzita. Stejnou výstavu uspořádala v parku pod nemocnicí 1. ZŠ v Mostě.

V minulých letech 4. ZŠ představila v parku u Sputniku výstavy například o pěstování banánů, výrobě bot v Indii či o práci v době automatizace. Kdo si nestihne prohlédnout na stromech aktuální projekt, může ho vidět v digitální podobě na fajront.nazemi.cz.