Podle Střelcové policie přesné příčiny a okolnosti nehody dál zjišťuje, vyslechnut ještě nebyl ani 63letý řidič autobusu, jehož zranění se ukázala vážnější, než se původně předpokládalo. "Bude se čekat na lékařské zprávy všech zraněných. Myslíme si, že vyšetřování potrvá minimálně týdny, možná několik měsíců," řekla mluvčí. Silnice I/7 byla v místech havárie namrzlá.

Autobus plný dětí ve věku kolem deseti let havaroval ve středu 9. března v osm hodin ráno na obchvatu Sulce. Na namrzlé vozovce dostal smyk a převrátil se. Policisté, hasiči a záchranáři z Ústeckého a Středočeského kraje označili nehodu jako mimořádnou krizovou událost. Cestující byli pak rozvezeni celkem do sedmi nejbližších nemocnic v obou regionech včetně nemocnice v Mostě.

Těžce zraněni byli podle policie tři lidé z autobusu, dítě, učitelka a řidič. "Dále lehčí újmu na zdraví utrpělo 27 dětí a dvě učitelky, které byly převezeny k ošetření do nemocnic Středočeského a Ústeckého kraje. Zdravotní stav řidiče, učitelky a dítěte je vážný s předběžnou délkou léčení více než dva měsíce. U ostatních poškozených jde o lehčí zranění, drobné oděrky, tržné rány, odřeniny a pohmožděniny," doplnila Střelcová.

Operace

Nejvážněji zraněné dítě operovali v noci lékaři v motolské nemocnici. Stav dítěte je sice vážný, ale stabilizovaný a je mimo ohrožení života, řekla mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Ještě dnes by podle ní měly být propuštěny domů čtyři děti a v pátek zbylé tři, které dnes ještě podstupují doplňující vyšetření. Dvě děti zůstávají v Litoměřické nemocnici. Jejich zranění je lehké, ale do pátku zůstanou v nemocnici na pozorování, řekla mluvčí nemocnice Naděžda Křečková. Žatecká nemocnice všechny tři lehce zraněné děti po ošetření propustila do domácí péče.

Škodu na havarovaném autobuse policie odhaduje na tři miliony korun. Na silnici I/7 se podle Střelcové stalo ve středu dalších 15 nehod, při kterých se lehce zranilo šest lidí.

Autobus, který vezl děti ze základní školy ve Vejprtech na Chomutovsku na výlet na Pražský hrad, skončil u kriminální policie v Lounech na ohledání. Vyloučit musejí policisté technickou závadu. "Podle stavu autobusu to vypadá, že bude na odpis. K tomu se bude vyjadřovat ještě pojišťovna," řekl Pavel Šams, jednatel společnosti Logistic Euro Bus z Jirkova, která autobus provozovala. Šamse čeká jednání s vejprtskou školou kvůli odškodnění za zranění cestujících a s pojišťovnou. Silnice byla ve středu podle svědků namrzlá, podle Šamse by se měli proto v případu vyjádřit také silničáři.

Výlet na Hrad se změnil v drama

Autobus ráno vyjel z Vejprt na Chomutovsku a vezl děti z tamní školy na výlet na Pražský hrad. Tam už ale nedojely. K události se vyjádřil dokonce i prezident ČR Miloš Zeman, který všem lidem z autobusu a jejich rodinám vyjádřil svou účast a podporu a popřál brzké uzdravení. Zároveň slíbil, že děti si budou moci prohlédnout Hrad někdy v co nejbližší době po uzdravení a že je možná i při návštěvě přijde osobně pozdravit.

Situace ve středu na hlavní silnici Chomutov – Louny – Praha (dříve označovaná jako R7) byla velmi složitá, v místě celý den panovala hustá mlha, dopoledne také řadu hodin námraza. Po uvedené nehodě a při zásazích záchranářů byla silnice zablokována a později její část úplně uzavřena, tvořily se zácpy a dlouhé kolony.

Tato silnice je podle všech statistik dlouhodobě nejkritičtější komunikací v okrese Louny. Dochází na ní k nejvíce nehodám s nejhoršími následky, je na ní nejvíce obětí na životech.

Hejtman Bubeníček: R7 je potřeba rychle dostavět

Včasná a perfektní práce složek záchranného integrovaného systému i důležitost dostavby čtyřproudové rychlostní silnice R7 z Prahy do Chomutova se podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka ukázaly při včerejší dopravní nehodě autobusu u Panenského Týnce. Znovu proto apeluje na Ředitelství silnic a dálnice, aby další pokračování výstavby uspíšilo.

„Řada úseků vytížené dopravní tepny stále má pouze jeden pruh v každém směru. Včetně obchvatu samotných Loun, kde se bohužel již stala řada i tragických nehod," uvedl hejtman.

Čtyřproudová komunikace R7 je dnes hotová mezi Prahou a Slaným, mezi Bitozevsí a Chomutovem a dokončen je také obchvat Sulce na Lounsku. Podle posledního harmonogramu se má zbylých šest úseků, které čítají celkem asi 40 kilometrů postavit do roku 2023.