VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výroba v chemičce byla zastavena. Závod byl evakuován. Hasiči stále pracují

Litvínov – Celý areál chemických závodů v Litvínově je kvůli havárii evakuován. Z bezpečnostních a preventivních důvodů stojí po ranní explozi veškerá výroba. Silniční a tramvajový provoz mezi Mostem a Litvínovem je zastaven. Hasiči dostali hořící propylen pod kontrolu. Chemička se omlouvá za saze. Toxické látky v ovzduší neprokázány. Náhradní doprava za tramvaje je vedena přes Braňany.

13.8.2015 AKTUALIZOVÁNO 13.8.2015
SDÍLEJ:

Hašení v chemičce.Foto: Hasičský záchranný sbor ÚK

23:50

Informace po jednání Krizového štábu v areálu Unipetrolu. Byla potvrzena trvající uzavírka silnice I/27 Litvínov - Most a silnice z Horního Jiřetína na Komořany. Jedinou objízdnou trasou zůstává cesta z Litvínova přes Louku u Litvínova, Mariánské Radčice a Braňany na Most.

21:38

Havárie v chemičce měla již dnes dopad na akcie Unipetrolu. Cenné papíry holdingu během dneška zlevnily o pět procent, a dostaly se tak na nejnižší cenu za poslední téměř čtyři týdny.

20:07

Hasiče, kteří zasahovali i v dýchacích přístrojích, při hašení potrápilo vedro. V pátek, kdy budou hasiči stále na místě, má být ještě hůř. Český hydrometeorologický ústav upravil výstrahu a pro severní Čechy zvýšil stupeň nebezpečí z velmi vysokých teplot na extrémně vysoké teploty na pátek 14. srpna. Lidé by měli v pátek omezit tělesnou zátěž a nejlépe nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

19:50

Záběry přímo z chemičky, které během dne pořídili hasiči. 

 Hašení v chemičce.

Hašení v chemičce.

Foto: www.hzscr.cz

19:26

Kvůli uzavřené silnici Most- Litvínov jezdí auta objížďkou přes Braňany. Doprava tam večer zhoustla.

Doprava na Litvínovsku.

U Mariánských Radčic.

Doprava na Litvínovsku.

Na vjezdu do Litvínova.

19:06

Co je to vlastně propylen? Je to bezbarvý, extrémně hořlavý plyn, působící narkoticky. Se vzduchem tvoří výbušnou směs. Při vysokých koncentracích může způsobit udušení. Příznaky zahrnují ztrátu pohyblivosti a bezvědomí.

18:55

Akutní nebezpečí vystavení obyvatel toxickým látkám podle ředitele Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Josefa Trmala nehrozí. "Vzhledem k rozptylovým podmínkám a momentálnímu proudění vzduchu kouř stoupal přímo nahoru," sdělil. "Krajská hygienická stanice ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ústí nad Labem následně odebere vzorky vody, zajistí jejich rozbor a také měření v okolí závodu s ohledem na potenciálně nebezpečné látky," oznámila Dana Šalamunová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

18:20

Ministr životního prostředí Richard Brabec navštívil místo dnešní havárie v Unipetrolu. Setkal se s jeho zástupci, s hasiči, se starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou a dalšími představiteli města. V tuto chvíli je ještě v Litvínově. Mosteckému deníku ministr před radnicí sdělil, že situace je pod kontrolou a že dosavadní měření neprokázala únik toxických látek do ovzduší. 

18:04

Nad chemičkou již není hustý kouř jako ráno. Podle posledních informací z místa je již požár pod kontrolou, dochází k ochlazování zařízení. Informoval o tom Unipetrol. Zbylý propylen v zasaženém místě musí vyhořet, proto bude v omezeném rozsahu ještě požár nějakou dobu probíhat. Látky uvolňované do ovzduší nejsou podle Unipetrolu zdraví škodlivé. Největším problémem v souvislosti s požárem byla tvorba nepříjemných sazí. Za tuto situaci se obyvatelům omlouváme, oznámila společnost. Nemá žádné informace o úrazech či zraněních zaměstnanců.

16:30

Došlo k uzavření objízdné trasy přes Komořany a Horní Litvínov z důvodu potřeby využití komunikace ze strany hasičského záchranného sboru. O opětovném otevření bude bezpečnostní rada informovat.

16:01

Sitauce je pod kontrolou, řekl Radiožurnálu mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Požár se dál nešíří. 

15:40

Bezpečnostní rada nadále monitoruje situaci. V současné době se pohybují v Litvínově a okolí měřící vozy kontrolující kvalitu ovzduší. Prozatím nebyly zaznamenány koncentrace škodlivých látek. V 15:15 dorazila chemická laboratoř hasičského záchranného sboru, která bude provádět monitoring a sběr dat. Doporučujeme využít objízdnou trasu z Mostu do Litvínova přes Braňany a Mariánské Radčice, neboť na trase přes Komořany a Horní Jiřetín se tvoří kolony.

15:30

Lidé vzpomínají na 19. červenec 1974, kdy nastal výbuch ve výrobně lihu. Exploze a následný požár chemičky si tehdy vyžádaly celkem 17 obětí na životě. Dalších 112 lidí bylo zraněno. 

14:58

Primátor Jana Paparega děkuje všem pracovníkům integrovaného záchranného systému, kteří se dnes podíleli nebo ještě podílejí na odstraňování následků ranní havárie v chemických závodech. "Cením si jejich nasazení a profesionality, s níž situaci zvládli. Patří jim náš dík," sdělil Jan Paparega.

14:51

Policie potvrdila, že uzavírka silnice Most-Litvínov bude pokračovat cca dalších 24 hodin. Na silnicích budou nadále hlídky policie řídit a odkloňovat dopravu. S ohledem na situaci policie žádá řidiče o ohleduplné chování na silnicích.

14:27

Městský úřad Litvínov zvěřejnil infolinky k havarijní situaci v areálu Chempark v Záluží: 778 753 350, 778 753 351, 476 767 612.

14:15

Bezpečnostní rada města Litvínova vydává doporučení: omezení větrání a vycházení. V okolí města Litvínova probíhá měření znečištění ovzduší speciálním měřícím vozem IZS. První výsledky podle rady nevykazují výskyt škodlivých látek. Bezpečnostní rada nadále situaci monitoruje a v případě změny stavu situace bude bezprostředně informovat veřejnost.

14:10

Silnice I/27 Litvínov - Most bude uzavřena přibližně 24 hodin. Oznámila to litvínovská radnice.

14:04

Kvůli objížďce je dopravní zácpa v Horním Jiřetíně. Policie vyzývá motoristy, kteří jedou ve směru od Teplic na Most a mají namířeno do Litvínova, aby využili silnice ve směru na Osek a Loučnou nebo aby v obci Bílina odbočili na obec Braňany a poté pokračovali na Litvínov. Opatření má ulevit silnici I/27 a hlavně Hornímu Jiřetínu.

SHRNUTÍ Rozsáhlý požár zasáhl ve čtvrtek ráno propylenovou jednotku chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova. Ohni předcházel výbuch, hořelo na dvou místech. Hasiči vyhlásili mimořádný poplach, oheň dostali pod kontrolu asi po čtyřech hodinách. Nikdo nebyl vážně zraněn. Záchranáři evakuovali asi 1000 lidí z celých chemických závodů a uzavřeli okolí v okruhu víc než jednoho kilometru. Škodlivé látky podle prvních měření hasičů a hygieniků do vzduchu neunikly. Zásah potrvá další desítky hodin. Vyplývá to z informací mluvčích policie, hasičů a firmy.

Další informace

České dráhy v okolí chemičky zastavily železniční dopravu.

Požár se dopoledne rozšířil na další zařízení v závodu, ale nyní ho už mají hasiči údajně pod kontrolou.

Podle policie je uzavřena oblast v okruhu jednoho kilometru od chemičky. Evakuováno mělo být přes tisíc lidí.

HORNÍCI MUSELI TAKÉ PRYČ Společnost Severní energetická evakuovala z preventivních důvodů horníky a další zaměstnance hlubinného dolu Centrum, který je blízko chemičky. Zastavila také chodbicování na lomu ČSA u Horního Jiřetína. Těžba se obnoví v závislosti na dalším vývoji v chemičce.

"Zatím nemáme žádné informace o tom, že by byl někdo zraněn nebo že by byl někdo nezvěstný, jak se objevilo v médiích," řekl Mikuláš Duda.

Přestože byl závod evakuován, podle úřadů není důvod k panice. „Přímé ohrožení občanů v okolních městech nehrozí. Pouze se doporučuje v místech zasažených kouřovou vlečkou omezit větrání, uzavřít okna a nevycházet ven," řekla Margita Kučerová z litvínovské radnice.

Podle starosty Hory Svaté Kateřiny Lukáše Pakosty byl u rozhledny na Kateřině měřicí vůz hasičského sboru, měřil případné škodlivé látky, ale žádné nadlimitní množství nenaměřil. Přesto i na horách se objeviy saze z kouře. "Cítil jsem škrábání v krku," sdělil starosta.

Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova dopravuje cestující mezi Mostem a Litvínovem náhradní autobusovou dopravou. Z Mostu z konečné vyjíždějí až do odvolání autobusy (místo tramvají) vždy dvě minuty po celé hodině a dvě minuty po půl. "Náhradní doprava je vedena z Mostu přes Braňany. Zastávky Konečná až Stovky v Mostě zůstávají zachovány," sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Mostem se šíří poplašné zprávy, které vyzývají lidi k evakuaci města. Podle radnice, která se od toho distancovala, se jedná o zbytečné šíření paniky.

Autor: Monika Gordíková, Martin Vokurka, ČTK

13.8.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V pátek 20. října kolem třetí hodiny v Základní škole Havlíčkova odvolil i lídr krajské kandidátky Pirátů Mikuláš Peksa z Litoměřic
161

Mikuláš Peksa, Piráti: Naši voliči přišli odevšad

Dýňová polévka
AKTUALIZOVÁNO

Víte si rady s dýní? Pošlete nám svůj nejlepší recept!

V hale skoro spíme, jsme tady pořád, směje se Borovská a těší se na volno

Most – Trošku to připomíná cepování ruských hokejistů na vyhlášených bazách, kde znali jen trénink, dřinu a spánek. Mostecké házenkářky kráčí za úspěchem v podobném režimu. Pivotka Michaela Borovská s nadsázkou a úsměvem říká: „V hale už skoro spíme, jsme tady pořád a budeme tady pořád.“

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Podrobné výsledky: Babišovo ANO vyhrálo i ve všech vesnicích Mostecka

Mostecko - Most, Litvínov, Meziboří, Lom, Horní Jiřetín, Hora Svaté Kateřiny a všechny vesnice v okolí mají jediného společného vítěze, hnutí ANO.

Kdo uteče z knihovny? Nová hra pro dětské návštěvníky láká na Pottera

Litvínov - Cílem je vyluštit všechny hádanky a v časovém limitu uniknout ze zamčené místnosti. Ta potěší hlavně milovníky školy čar a kouzel v Bradavicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT