Válková ocenila, že radnice nečeká na pomoc zvenčí a v Janově problémy řeší. Ty už ale podle Válkové dlouhodobě přesahují možnosti města. „Nyní je nejvyšší čas, abychom městu pomohli,“ řekla zmocněnkyně. Podle Válkové je situaci Janova nutné řešit i na vládní úrovni.

Helena VálkováZdroj: Deník/Martin DivíšekZmocněnkyně se sešla se starostkou Kamilou Bláhovou, místostarostkou Erikou Sedláčkovou, vedoucí odboru sociálních věcí a školství Veronikou Knoblochovou, velitelem městské policie Zdeňkem Urbanem, ředitelkou ZŠ a MŠ Litvínov Janov Miroslavou Holubovou a asistentkami prevence kriminality působícími přímo v Janově. Diskuze se zúčastnili i zástupci Agentury pro sociální začleňování z Úřadu vlády.

Zastupitelé Litvínova nedávno schválili přijetí státní dotace čtyři miliony korun na demolici prvního paneláku v janovské ulici Gluckova. „Prázdné vybydlené domy v Janově jsou bezpečnostním a hygienickým rizikem,“ uvedla místostarostka Erika Sedláčková.

David Beňák
Chudoba se týká také majority. Nejen Romů, říká šéf agentury pro začleňování

Zastupitelstvo před letními prázdninami jednohlasně schválilo takzvaný Tematický akční plán pro Janov na léta 2019 až 2022, který obsahuje projekty za desítky milionů korun. Očekává se, že velkou část zaplatí stát a EU. V klíčovém plánu, bez kterého nelze o dotace žádat, je například navýšení terénní sociální práce, demolice čtyř vybydlených paneláků, rekonstrukce jednoho bytového domu kvůli poskytování dostupného a důstojného bydlení za aktivního zapojení obyvatel Janova, dluhové a právní poradenství i pro pronajímatele bytů a společenství vlastníků (SVJ), nové programy pro stovky dětí a vytvoření urbanistické studie na využití ploch uvolněných demolicemi.

Na sídlišti Janov v Litvínově přibylo domů s poškozenými byty, kde už nikdo nebydlí.
Časovaná bomba? To přece víme, říkají místní o vyloučených lokalitách