Česká pošta vydá k jubileu známku, město s Národním památkovým ústavem uspořádá slavnost. Světový unikát, který unikl demolici, je vyhledávanou památkou v regionu.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1517 až 1550. Proslulost získal v roce 1975, kdy byl přesunut po kolejích o 841 metrů. Vyhnul se tak osudu celého historického města, které padlo za oběť těžby uhlí. Přesun je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích.

K výročí státní památky, která je přístupná veřejnosti, Česká pošta vydá známku. „Známka vyjde 21. června 2017 v nákladu milion kusů," řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Známku doprovodí obálka s razítkem prvního dne vydání.

Výtvarný návrh známky připraví akademický malíř Jan Kavan, autorem rytin bude Miloš Ondráček. „Návrh této emise bude vybrán na přelomu roku 2016 a 2017, následně budou probíhat rytecké práce," uvedl Vitík. Zájem o příležitostné známky bývá velký. Z Ústeckého kraje se na známce objevila loni Moldavská horská dráha, která slavila 130 let, a v roce 2013 vodní dílo Fláje na Mostecku.

Gotický chrám v Mostě je státní a spravuje ho Národní památkový ústav (NPÚ). Letos v červenci ho navštívilo 11 070 lidí, což je o 4 348 více než ve stejném období loni. Prostranství kolem stavby využívá město pro konání různých akcí, nejbližší bude 10. září.

Na oslavách zahájení stavby mosteckého kostela se radnice nyní domlouvá s NPÚ. Jejich velikost bude záviset především na penězích. Předběžné byly náklady stanoveny na 500 000 korun. Součástí oslav by měl být středověký jarmark, rytířské hry nebo připomenutí osobnosti stavitele Jakuba ze Schweinfurtu.