Novotný, který už několik let kritizuje hospodaření FK Baník Most a jeho dnes již bývalého šéfa Petra Kabíčka, se nezalekl. Odtajnil novinářům další dokumenty, kterými dokazoval, že klub měl už být dávno v insolvenci a že současné vedení města za problémy nemůže. Novotný znovu připomněl záporný výrok auditora k účetní závěrce klubu, že vykázaná čísla neodpovídají skutečnosti, že společnost uzavřela pochybné obchody za 115 milionů nesouvisející s fotbalem, tajila městu informace a že uměle navyšovala aktiva, aby hospodaření vypadalo lépe. „Vedení klubu selhalo. To je fakt. Věřím, že policie bude dál konat," řekl náměstek. Policie kauzu vyšetřuje od loňského září.

Novotný také oznámil, že město zřejmě přijde o stadion a další nemovitosti, které v roce 2000 vložilo do klubu jako svůj akcionářský vklad v hodnotě 56 milionů korun. Na stadion teď uplatňuje nárok na základě zástavní smlouvy firma Siad Czech, většinový akcionář, který od vzniku klubu dal do mosteckého fotbalu celkem 300 milionů korun a ručil za úvěry, které si FK Baník Most v minulosti musel vzít.

Siad se chce dohodnout s akcionáři na dalším postupu. Pokud město nebude souhlasit s převodem stadionu na Siad, stadion by mohl skončit v dražbě. Nikdo zatím nechce předjímat, jak to dopadne. Návrhy řešení jsou zatím neveřejné. Radní se sejdou 30. října v Mostě s Alessio Contonem, zástupcem Siadu a předsedou dozorčí rady klubu.

Siad si podle Contona nechává čas na prostudování nabídek. „Chceme najít takové řešení, které bude nejvýhodnější pro budoucnost fotbalového klubu, akciové společnosti, a týmů. Chceme udržet tuto společnost živou, aby v Mostě pokračoval profesionální i neprofesionální fotbal. A Siad vždy dodržel, co slíbil," řekl včera odpoledne Conton Mosteckému deníku.

Kabíček, který zůstává druhým menšinovým akcionářem, přiznává, že jako manažer v minulosti chyboval, ale vylučuje, že by klub, do kterého sám investoval desítky milionů korun, rozkradl. „Záporný výrok k účetní závěrce, který byl auditorem zmíněn, není podle mého názoru důvodem k likvidaci společnosti," řekl Kabíček.

Pokud by podle něj akcionáři jednali ve shodě a hledali společné řešení, je možné postupně příčinu záporného výroku odstranit. „Na průběžné financování klubu to nemá výrazný vliv," dodal.

Vadí mu, že Novotnému někdo vyhrožoval. „Odsuzuji takovéto praktiky a nesouhlasím s tím," řekl Kabíček.

NOVOTNÝ ŘÍKÁ: MÁM DŮKAZY

Karel Novotný ukázal novinářům faktury na 115 milionů korun, podle kterých si měl Baník koupit od ukrajinské a české firmy přírodní léčebné preparáty a licenci na výrobu. „Objednali si, s nadsázkou řečeno, lidové léčitelství a přírodní kosmetiku za 4,4 milionu eur. To nemá ani Barcelona!" řekl.

Podle Petra Kabíčka nešlo o žádný podvod. Mělo vzniknout výzkumné a výrobní centrum potravinových doplňků a léčivých prostředků na bázi nanomateriálů s využitím hlavně ve vrcholovém sportu. Zisk z know-how a prodeje měl klubu pomoci. Projekt ale nezískal dotaci a nebyl realizován.