Kvůli ekonomické krizi a vlně propouštění vznikla nová cílová skupina lidí, na které chtějí podnikatelé vydělat: svoje nabídky cílí na nezaměstnané.
Už před měsícem to ohlásila jedna z největších tuzemských cestovních kanceláří Nev-Dama. Pro zákazníky, kteří si zakoupí zájezd a nečekaně přijdou o práci, připravila agentura až třicetiprocentní slevu. A firmy z jiných oborů jdou ještě dále – slevy lidem bez práce nabízejí rovnou. Nezaměstnaní si tak mohou vybrat, zda chtějí levněji chodit na cvičení nebo třeba do autoškoly.

„Slevu poskytujeme na řidičský průkaz skupiny B. Nárok na ni mají studenti a osoby registrované na úřadu práce do šestadvaceti let. Ušetří šest set korun. Částku lze rozložit i na splátky,“ potvrzuje například René Foral z brněnské autoškoly Real. „Sleva pro nezaměstnané je stejná jako pro studenty, pohybuje se okolo deseti procent, ale zlevnění jsou aktuálně vypisovaná na každý jednotlivý kurz,“ doplňuje Pavel Dvořáček ze školy umění pohybu a meditace taici.cz. Svojí „troškou do mlýna“ kromě soukromníků přispívají i městské či krajské organizace, například divadla či muzea.

Lístky za polovic

Naposledy se ke slevám pro nezaměstnané rozhodlo divadlo v Mostě, kde lidé bez práce ušetří na vstupence až polovinu. Jedinou podmínkou je předložení občanského průkazu a potvrzení z úřadu práce.

„V průběhu prodeje předplatného a během prvních tří měsíců tohoto roku jsme naráželi na stále více lidí, kteří kvůli krizi přišli o práci a jednou z prvních věcí, na které hodlají šetřit, je divadlo,“ potvrzuje ředitel divadla Jiří Rumpík.

Ve velkém pak „nezaměstnanecké“ slevy rozjíždějí i knihovny. Příkladem mohou být Boskovice na Blanensku nebo Bučovice na Vyškovsku. „Nezaměstnaní musejí donést potvrzení z úřadu práce. Můžou pak ušetřit na registraci do knihovny třeba padesát korun,“ potvrzuje tamější knihovnice Hana Landová.

Ekonomičtí analytici sice úsilí mnoha firem a institucí plně chápou, zároveň ale upozorňují, že slevy pro lidi bez práce nebudou zvláště pro soukromníky žádné velké „rito“.

Propuštění sice mají hodně času, logicky ale o to méně peněz. „Úspěch mohou mít spíše firmy, které nabízí vzdělávání a rekvalifikaci, protože to zvyšuje kvalifikaci nezaměstnaných a přiblíží jim to návrat do práce,“ míní hlavní ekonom společnosti Patria. Podle něj se Česko právě nyní nachází na vrcholu ekonomické krize.

„Situace by se měla začít stabilizovat v letošním druhém poletí a náznaky oživení ekonomiky přijdou v první polovině příštího roku. Záležet bude na tom, jak si povedou ekonomiky v zemích kolem nás,“ uzavírá Marek.