„To víte, že jsem ráda. Už jsem si půjčovala knížky od sousedek,“ řekla Deníku čtenářka, která si s ochranou dýchacích cest vystála frontu a poprvé po dlouhé době vešla do knihovny. Tam už se vrší hromady vrácených knih.

Knihovna se na nový režim dobře připravila, takže odbavení netrvá dlouho. Lidé se po otevření budovy chovali disciplinovaně. I venku stáli v rouškách a respirátorech a ve dvoumetrových rozestupech. Dovnitř chodí jako do lékárny, nejvýše po dvojicích. V recepci dělí sektor na dvě části páska, která vyhrazuje koridor k jednomu či druhému výdejnímu okénku. Jsou u nich dezinfekce, plastové rukavice i papírové utěrky.

Čtenáři mohou využívat k vrácení knih i takzvaný knihobox, což je speciální venkovní skříň u vchodu do knihovny. Knihovníci na to čekající lidi průběžně upozorňují.

Výdejní okénka budou v provozu čtyři dny v týdnu od 10 do 18 hodin, kromě středy, soboty a neděle, kdy je knihovna pro veřejnost zavřená.

V okénku si lze i vyzvedávat předem objednané dokumenty. Objednávají se prostřednictvím on-line katalogu knihovny, případně telefonicky na 476 768 810. Čtenáři mají přijít až poté, co jim budou tyto objednávky knihovny potvrzeny e-mailem nebo sms.

Výpůjčka knih se čtenářům během nouzového stavu automaticky prodloužila, termín vrácení je ale třeba hlídat.

Výdejní okénko otevřela už 15. února i litvínovská městská knihovna. I tam lze v okénku knihy vracet a po předchozím objednání si je vyzvednout. Na objednávky je tel. č. 476 111 373 nebo e-mail dospele@knihovna-litvinov.cz.