Ve Vtelně, kde se bydlí jako na venkově, vzniká nové občanské sdružení. Zakladatelkou je mladá matka Markéta Hendrychová, která se do Vtelna přestěhovala teprve v červenci. Od léta získává lidi pro záchranu místních památek a podporu společenských akcí. „Dáváme dohromady stanovy. Ještě letos se chceme zaregistrovat,“ řekla Deníku Hendrychová. Připravuje akce s vtelenskou farou a občanským sdružením Divadlo nad Labem.

„Fara se může stát společenským centrem, místem, kde se lidé setkávají a cítí jako doma,“ sdělil farář Josef Hurt.

„Naším cílem je dokázat, že Vtelno není mostecký apendix. Je to čtvrť, která žije,“ řekl Jiří Kraus, mostecký herec a člen sdružení Divadlo nad Labem, které založil s kolegy Vítem Herzinou a Tomášem Alferim. V neděli 20. prosince v 16 hodin zahajují ve vtelenském kostele literárně hudební pořad pro veřejnost Malé adventní zastavení. Budou se číst evangelia a poezie Jakuba Demla a Paula Claudela. České, francouzské a anglické koledy zahraje Alferi a zazpívá Michaela Krausová.

Hendrychová s přáteli uspořádala 20. září malou vtelenskou pouť. Desítky rodin přišly sázet ke kostelu lípu. Lidé si kupovali fotky Vtelna, a přispívali tak na opravu kostela, který potřebuje vylepšit střechu a varhany. Na faře se opékaly vuřty, děti vyráběly zvířátka z kaštanů, hrála kapela Coffee break a po setmění byla ohnivá show.

Vtelno na sebe výrazně upozornilo v létě, kdy studentka gymnázia Tereza Braumová uspořádala u jezera Benedikt benefiční koncert. Od fanoušků získala pro kostel tisíce korun. Podobnou pomoc shromáždila v září i Hendrychová. V plánu má besedy, koncerty i výstavy.
Divadlo nad Labem se chce ve Vtelně zapojit také do oslav Velikonoc a Vánoc 2010.

Sdružení ještě nemá název. Zřejmě zvolí „Vtelno žije!“