V okrajové městské části Vtelno, které je součástí Mostu od roku 1980, opět zazněl hlas lidu z venkova: „Autobusovou dopravu rozšiřte, ale neveďte ji ulicí Mostecká! MHD pusťte do ulice U Mariany, ale vylepšete ji. A u Špejcharu opravte cesty a udělejte něco s těmi kontejnery na návsi, kam nepatří. A dětské hřiště potřebuje obnovit.“

Tak lze shrnout požadavky obyvatel bývalé vesnice na setkání s mosteckými zastupiteli Olgou Šrůtovou a Jiřím Nedvědem, které město pověřilo k přijímání podnětů od lidí ze Souše, Čepiroh, Rudolic a Vtelna, jež bylo v tomto pololetí poslední na řadě. „V každé městské části lidi trápí něco jiného. Snažíme se jim pomoci, ale co bude dál, to rozhodnou říjnové volby,“ sdělil Nedvěd.

I takové skvosty budou v Mostě k vidění.
Mostecký autodrom opanují historické formule 1 i veterány mnoha značek

Přestože na besedu přišlo jen dvanáct Vtelňanů, nejméně ze všech srazů, otázek a návrhů bylo dost a zapisovatelka vše pečlivě zdokumentovala. Nejvíce poznámek se týkalo plánovaného rozšíření MHD.

Podle městského projektu budou autobusy projíždět bez zastavení ulicí Mostecká až k ulici Na Gruntě, kde je vilkový satelit a kde vznikne konečná zastávka s obratištěm. „Stavební povolení očekáváme na konci tohoto roku a v příštím by začala realizace,“ uvedl Nedvěd. Zda město udělá v Mostecké i chodníky, ještě není jasné. Kdyby byly, radnice by mohla v ulici zvýšit rychlost pro auta. Jenže z debaty opět vyplynulo, že Vtelňané autobusy v Mostecké nechtějí. „Byla kvůli tomu i petice. Lidé se obávají, že přijdou na okraji silnice o místo na parkování,“ upozornil Jiří Váňásek.

Ulice U Mariany

Autům by ale prostor vzaly i chodníky, o kterých se ve Vtelně mluví už dlouho. Není proto divu, že spor o budoucí podobu Mostecké vede některé obyvatele k prosazování alternativního řešení: nechat Mosteckou být a investovat do zvelebení frekventované ulice U Mariany, kudy by vedla trasa MHD. „Je to zanedbaná vtelenská dálnice, která potřebuje upravit. Po silnici také chodí mraky zahrádkářů a pejskařů, přitom tam chybí veřejné osvětlení i dopravní značení,“ upozornil Petr Čermák.

Podle Nedvěda se město bude tímto podnětem zabývat, i když pro městskou hromadnou dopravu se zatím jeví vhodnější ulice Mostecká. Zastupitel upozornil také na to, že dopravu ve Vtelně může v budoucnu výrazně zklidnit obchvat, který by byl součástí uvažované výstavby vilové osady nad sluneční elektrárnou. Vznik osady závisí na novém územním plánu, o kterém rozhodne nové zastupitelstvo. Pokud dojde k výstavbě dalšího satelitu, mělo by Vtelno dvě příjezdové cesty.

Osm týmů se zúčastnilo charitativního florbalového turnaje v mostecké sportovní hale
Mostečané pomáhají. Tisíce korun putují malým pacientům i opuštěným školákům

V jednání zůstává uvažovaná lávka přes silnici Pražská mezi Benediktem a Vtelnem v prostoru u Křížové cesty. Město má studii, ale naráží na problém s ochrannými pásmy. Na druhou variantu, tedy na místo pro přecházení, nemá radnice souhlas správce silnice I. třídy.