Soutěž odstartovala včera teoretickým testem, který obsahoval třicet otázek. Pak se učni vrhli na praktickou část. Tu představoval koupelnový kout, který bylo potřeba obložit. „Dostali grafiku, jež byla vzorem, jak by kout měl vypadat. Komise hodnotila několik záležitostí. Například to, jak si práci rozloží. Dále také bezpečnost práce a samozřejmě konečný výsledek. Nezdá se to, ale obkladač musí i přemýšlet, počítat," uvedl Martin Pertl, ředitel Cechu obkladačů České republiky.

Obor obkladač v tuzemsku neexistuje. Je součástí oboru zedník. Soutěže se zúčastnili učni z druhých a třetích ročníků. „Většinou je to tak, že školy pošlou jednoho, co chodí do třeťáku a už má větší zkušenosti, a druhého z druháku, jenž k obkládání ještě příliš nepřičichl," pokračoval Martin Pertl.

První místo nakonec obsadili učni ze Střední školy stavebních řemesel z Brna – Bosonoh. Druhá příčka patřila reprezentantům Střední školy polytechnické z Olomouce a třetí dvojici ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště z Hradce Králové. Mostecká Střední škola technická, která se zúčastnila vůbec poprvé, skončila na osmé pozici.

Příští rok se bude soutěž konat v Praze.