„Malíři budou tvořit svá díla až do příští středy, kdy bude celé setkání zakončeno vernisáží," řekla Mosteckému deníku za pořadatele Šárka Čepeláková s tím, že v letošní ročník se snaží více přiblížit svým návštěvníkům. Otevření drobných doprovodných programů širší veřejnosti umožní bližší kontakt diváků s jednotlivými účastníky sympozia. „Je tak možné blíže poznat předchozí tvorbu malířů a zároveň se s nimi i osobně poznat," dodala Čepeláková.

Mezi malíře je jedním z osmi nováčků Samuel Paučo, který se narodil ve slovenském Zvolenu a malbě se věnuje od malička. V současnosti působí na FaVU v Brně. „Maliarstvo je základným kameňom vizuálneho umenia, je podľa mňa tým „najprefláknutejším", najľudovejším a možno práve preto zároveň aj tým najťažším médiom …" nechal se slyšet mladý slovenský umělec. Svojí tvorbu označil jako často nečakaný odtlačok duše!

Účastníci sympozia: Eliška Kozlíková, Lucie Králová, Roman Křelina, Matěj Lipavský, Martin Lukáč, Samuel Paučo, Tomáš Prchal, Doris Tesárková Oplová, Marek Tischler, Jiří Zavřel a Josef Zedník

Mezi stálice sympozia patří Doris Tesárková Oplová, která říká, že při malování nevychází z nějakého konkrétního uměleckého proudu. Ráda se nechává ovlivňovat jinými. Inspiraci nehledá. „Ona se nenechá najít. Prostě občas přiběhne sama a je jí jedno, je – li to na vhodném nebo nevhodném místě," prozradila. Další stálicí je Roman Křelina.

Pro něj je malování velmi bezprostředním médiem. „Mám rád klasická plátna. Větší formáty mi umožňují více se rozmáchnout. Konceptuální přístup jsem volil spíše u některých instalací. V malbě si libuji, když myšlenka a její provedení jsou si rovnocenné," říká umělec z Orasína na Chomutovsku.

Josef Zedník, rodák z Mostu, v polovině života vyměnil město za venkov, takže v posledních letech jej ovlivňuje hlavně příroda. „Zahrada, její celoroční život, pravidelné opakování se cyklů. Fascinuje mne jaro, zázrak probouzení, procesy neviditelné, pořád žasnu nad tím, co dovede světlo, teplo, voda …" říká.

Sympozium skončí ve středu 12. srpna. V 15.00 hodin bude otevřena výstava prezentující vytvořené obrazy. Ta bude spojená s aukcí. Slavnostní zahájení vernisáže proběhne v 17.00 hodin.