Všichni čeští vojáci, kteří jsou aktuálně na misi v africké Mali, jsou v pořádku. V pátek 20. listopadu v tamní metropoli Bamako zaútočilo několik ozbrojenců v hotelu, čeští vojáci se v něm nenacházeli. „Naši vojáci jsou v pořádku a soustředí se na ochranu základny," řekl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

V Mali je na misi nyní celkem 38 českých vojáků, většina z nich je ze 41. mechanizovaného praporu ze severočeského Žatce. Čeští vojáci mají za úkol hlavně střežit velitelství výcvikové mise Evropské unie v Bamaku, podílejí se také na výcviku tamních vojáků. Velitelem jednotky je kapitán Ondřej Marek ze 41. mechanizovaného praporu Žatec.

Nynější jednotka převzala operační úkol v září, do ČR by se měla vrátit na přelomu zimy a jara příštího roku. Žatečtí vojáci už byli v Mali několikrát, mise české armády tam začala v roce 2013, kdy byl stát Mali ohrožen útokem islamistů.

Do Mali míří elitní komando

Mezi rukojmími v Bamaku se nacházeli kromě jiných Francouzi, Číňané, Turci a Belgičané. K hotelu poměrně rychle dorazila maliská zásahová jednotka a policie, která místo obklíčila a evakuovala lidi z okolních domů. Speciální komando pak vstoupilo do hotelu a začalo osvobozovat rukojmí. Někteří uprchli sami, další údajně propustili sami atentátníci. Maliská televize oznámila, že na svobodě je už 80 lidí. Vojáci ale stále pročesávají jednotlivá patra hotelu.

Radisson je jeden z nejluxusnějších hotelů v Bamaku; leží západně od městského centra a využívají ho často cizinci včetně posádek letecké společnosti Air France. Mezi těmi, jimž se podařilo z hotelu dostat, bylo 12 zaměstnanců Air France.

Na cestě z Paříže do Bamaka je 50 členů francouzské elitní jednotky.

Mali má za sebou dlouhý boj proti islámským radikálům, kteří v roce 2012 začali obsazovat sever země. Jejich postup k Bamaku se podařilo zastavit kromě jiného také díky intervenci francouzské armády.

Po nedávných teroristických útocích v Paříži řekl prezident Hollande, že Francie bude s teroristy bojovat po celém světě až do jejich zničení a že kromě Sýrie to bude také v Iráku a v Mali. Francie má v Mali stále asi 1000 vojáků a podle některých zdrojů už jich bylo několik vysláno k hotelu.