Vlékarnách roste poptávka po nových, účinnějších přípravcích na likvidaci parazita, který saje krev. Napadení vší je infekčním onemocněním. Postižené děti nesnesitelně svědí hlava a škrábou se. Hrozí jim hnisání kůže, alergické reakce aúnava.

„Dětští lékaři nám zvýšený výskyt vší udětí zatím nehlásili,“ sdělila Deníku Olga Štorkánová, vedoucí mosteckého územního pracoviště Krajskéá hygienická stanice Ústeckého kraje, které lékaři musejí oznamovat prokázané infekce.

„Poptávka po přípravcích na odvšivení stoupá vposledních třech dnech,“ řekla lékárnice Pavlína Nováková zlékarny na nejlidnatějším mosteckém sídlišti Výsluní.

„Vnovém roce registrujeme zvýšený zájem opřípravky na likvidaci vší,“ potvrdila laborantka Magdalena Honzajková zlékarny vlitvínovském Janově. Trvalou poptávku hlásí mezibořská lékárna. Na odbyt jdou vylepšená léčiva. „Nové kmeny vší jsou vposledních letech rezistentní na staré přípravky,“ uvedl lékarník Dimitr Božkov.

Podle hygieniků většina rodičů léčí zavšivené děti doma spomocí volně prodejných léčiv a kpraktickému lékaři na vyšetření nechodí. „Od nového roku knám znašeho obvodu nepřišel žádný pacient, který by měl vši. Dospělí si chodí ale pro rady,“ řekla dětská zdravotní sestra Soňa Katrňáková.

„Děti napadané vší dětskou a jejich rodiče trpí hlavně psychicky. Jsou stresovány, cítí se frustrovány, vyřazeny ze společnosti a mají silný pocit viny a studu,“ uvádí zpráva krajských hygieniků, zveřejněná na internetu.

„Od září evidujeme čtyři případy výskytu vší udětí,“ sdělil ředitel mezibořské školy Jan Peška. Naposledy se parazit ve škole objevil ujednoho žáka 10.prosince. Vedení školy informovalo rodiče opostupu léčby ina svých webových stránkách, kam umístilo doporučení hygieniků.

Na hnidy ve vlasech svého syna upozornila ve středu učitelku 8.ZŠ vMostě jedna zmatek. „Doporučili jsme rodičům kontrolu vlasů udětí,“ řekl ředitel školy Roman Ziegler.

„Jedna maminka oznámila, že objevila vši usvého dítěte. Dvanáct let byl klid, poslední rok jsou ale vši problémem,“ řekla Ivana Šabková, ředitelka 16.ZŠ vMostě. Učitelé žáky namátkově kontrolují, ikdyž to není jejich povinnost, a radí se srodiči. Někteří rodiče podle Šabkové sami oznamují škole, jak vši odstraňují. Někteří se svěřují sexperimenty– myjí dětem vlasy šampónem propsy.

Zdravotníci klikvidaci všídoporučují zejména sprej Diffusil H Forte spray, který je volně dostupný vlékárnách, ale je dražší.

Podle hygieniků a lékárníků veš napadá děti ze všech sociálních skupin obyvatelstva. Příčinou zavšivění dětí může být ipodcenění léčby vdomácnostech.

„My jsme stím bojovali na začátku školního roku, teď to pomimulo,“ řekla Jana Šlechtová, ředitelka litvínovské základní školy srozšířenou výukou jazyků, kde vzáří byly vši vtéměř každé třídě utřech až čtyřechdětí.

Spřemnožením vši dětské se podle zprávy hygieniků potýkají vposledním desetiletí všechny rozvinuté země včetně České republiky. „Od cizinců vím, že veš je problémem ivHolandsku a Anglii,“ potvrdila Šabková.

Některé školy šíření parazita nezaznamenaly. „Nevím otom, že by vnaší škole měli děti vši,“ uvedl Ladislav Zeman ze 14.základní školy vMostě.

Vši sají krev svého hostitele. Mají jeden drápek, který se opírá o protilehlý výčlenek holeně, takže veš může chlup pevně sevřít.
Člověk je hostitelem tří druhů vší:

Veš dětská I když se občas přestěhuje jinam, hlavně žije mezi jemnými vlasy na hlavě.
Veš šatní
Žije zejména na šatstvu a vajíčka /hnidy/, klade svíše podél švů, než do hlavy. Přenáší volyňskou horečku, tyfovou epidemii /tyfus/ a jednu formu návratné horečky. Tyto choroby se rychle šíří v místech, kde spolu žije větší množství lidí ve stísněných podmínkách.
Veš muňka
Označované lidově jako "filcky". Vypadá jinak než předchozí dva druhy a žije na místech porostlých hrubými vlasy a chlupy.
Vši dále přenášejí choroby mezi koňmi, krysami, psy, skotem, ovcemi a kozami.