Založení v roce 1919 si připomenou Podkrušnohorské gymnázium Most a fotbalový klub Baník Souš. Ve svých areálech uspořádají několik akcí, které upozorní na důležitost setkávání a nepřerušené regionální historie.

Sport, hlavně fotbal, lidi na Mostecku vždy stmeloval. „V okrese Most bylo kdysi více fotbalových klubů než dnes. Řada jich zanikla kvůli těžbě uhlí,“ sdělil bývalý mostecký fotbalista Vladimír Nájemník, který chce vydat knížku o historii severočeského fotbalu. Podle Nájemníka měl fotbal v místním veřejném životě zvláštní postavení, protože byl každému snadno dostupný a nabízel masám odreagování. „Mostecko bylo hornickou oblastí. Lidé tu dřeli a fotbal byl pro ně nejlepší relax,“ konstatoval Nájemník. Centrem dění byl podle něj tzv. fotbalový trojúhelník Most – Kopisty – Souš, kde se odehrávaly derby nejlepších týmů s rekordní návštěvností.

Jak říká šéf Baníku Souš Luboš Luňáček, stoletá historie už něco znamená. „Pokračujeme v tradici našich předchůdců. Věnujeme se hodně dětem, což je dnes moc důležité,“ prohlásil.

Souš je jedním z nejslavnějších fotbalových klubů v historii Mostecka. Vznikl rok po 1. světové válce v Bartoňově hospodě, kde se na ustavující schůzi sešlo 25 lidí. Klub se postupně rozrůstal, působil v regionálních soutěžích a vychoval úspěšné fotbalisty. K největším hvězdám patřil Vladimír Bína, který ve 30. letech přešel do prvoligové Viktorie Plzeň. Dnes Souš hraje fotbalovou divizi, což je čtvrtá nejvyšší soutěž v ČR a drží se v ní na druhém místě.

Při sobotní celodenní oslavě 100. výročí, která začne v klubovém areálu v 9 hodin, se sejdou bývalí hráči, trenéři, funkcionáři, rodiny mládežníků, sponzoři i fanoušci. Diváci se mohou těšit například na utkání žáků, staré gardy, exhibiční zápasy, živou muziku a atrakce pro děti.

Den otevřených dveří

Gymnázium spojilo připomínku svého jubilea se dnem otevřených dveří. „Hlavním tématem oslav bude setkávání,“ sdělil ředitel Karel Vacek. V obou školních areálech v ulici ČSA a Vladimíra Majakovského, kde se připravují prohlídky a koncerty, se v sobotu od 10 do 14 hodin budou scházet absolventi, učitelé a příznivci gymnázia, jehož stoletou historii připomene také vydaný almanach. Program vyvrcholí společenským večerem v kulturním domě Repre, jenž bude trochu ve stylu retro.

Zatímco založení fotbalové Souše bylo v roce 1919 lokální spolkovou záležitostí, zrod gymnázia se musel řešit na státní úrovni. Zřídit první české gymnázium v převážně německém Mostě navrhl vrchní stavební komisař státních uhelných dolů František Waitz, kterého podpořil tehdejší ministr školství a národní osvěty. První zápis a přijímací zkoušky se konaly v září 1919, ale začátky byly těžké. Profesorů bylo jen 9, studentů 106 a učilo se v budově německého gymnázia v Žatecké ulici, kde měli Češi propůjčeno pár místností. Budova pro české gymnázium se postavila až v roce 1927 a učí se v ní dodnes.