Pár týdnů byl praktikantem u preventivně informační skupiny. Pomáhal školit děti a důchodce a sbíral zkušenosti u nejvyšších policejních šéfů. Dnes na ředitelství Policie ČR končí. V pondělí bude opět studentem třetího ročníku Střední odborné školy InterDACT, kde studuje sociálně-právní činnost.

„Nemělo to chybu,“ zhodnotil Standa pro Deník neobvyklý zážitek. „Měl jsem určitě nejlepší praxi z celého třetího ročníku.“ „Je nadšený. Nejraději by tu ještě zůstal,“ sdělil otec Stanislav Vařeka starší, který kdysi býval policistou. Když přemýšlel, kam dá syna na povinnou praxi, učitelka Jana Synková mu poradila, ať zkusí policii.

Odvážný nápad vyšel. Po jednání na krajském policejním ředitelství uzavřeli se Standou smlouvu. „Je naším prvním praktikantem,“ sdělila Deníku policistka Alena Bartošová. Jezdili hlavně na přednášky do škol. S prevencí kriminality radili i na venkově. „Standa se do besed aktivně zapojoval,“ řekla Bartošová. Podle tatínka je problém sehnat handicapovaným studentům praxi ve firmách či úřadech. Existují ale výjimky.

Standa měl v druhém ročníku třítýdenní praxi na magistrátu v Mostě. Na sociálním odboru dostal dokonce svou kancelář, aby měl víc místa. „Bylo to tam také zajímavé, ale na policii jsem mohl do terénu,“ řekl Standa. O nové praxi napíše závěrečnou zprávu.

Praktikanty přijímá i litvínovská radnice. „Každý rok chodí několik studentek na praxi do nízkoprahového centra pro děti,“ sdělila mluvčí radnice Eva Maříková. Podle ní mají šanci i handicapovaní: centrum je bezbariérové.