Na Mostecku je snadnější sehnat zaměstnání. Nabídka výrazně narostla. Úřad práce eviduje téměř 1 400 volných míst, což je sedmkrát víc než před sedmi lety v době světové finanční krize. České ekonomice se daří a v regionu nabírají lidi nejen továrny. 

„Trh práce je teď skutečně hladový,“ potvrdil místopředseda Okresní hospodářské komory Most Petr Scherer. Tahounem je místní průmysl. Snaží se přilákat dělníky a techniky na nadprůměrné platy, aby z okresu neodcházeli za lepším třeba do Amazonu.

Objevují se benefity, například týden dovolené navíc a různé odměny. Hliníkárna Nemak u Mostu hledá do výroby čtyřicet lidí, třeba elektrotechnikům nabízí až 40 tisíc korun. „Nemusejí jezdit za prací jinam, sem to mají kousek,“ sdělila členka náborového týmu.

Firma přijímá i operátory se základním vzděláním. „My je vše naučíme. Stačí chtít pracovat a chodit do práce,“ dodala personalistka. Nástupní dělnický plat je od 19 tisíc do 24 tisíc korun, řadu nezaměstnaných ale odrazuje těžší práce a směny.

Volná místaPráci nabízejí například firmy Coal Services, ČEZ, Euro Support Manufacturing Czechia, Fireclay, Grammer CZ, GS Mont, Holding INELSEV, Kiswire Cord Czech, Nemak, Starcam, Palivový kombinát Ústí, Severočeské doly, Terri, Unipetrol RPA, Vršanská uhelná a Yangfeng.

Zaměstnance shání i Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova, který v posledních letech masivně investoval do obnovy vozového parku a chystá rozsáhlou modernizaci rychlodráhy napříč okresem. „Hledáme zejména řidiče i řidičky autobusů a tramvají, práci u nás však najdou i automechanici, elektromechanici či zámečníci,“ řekl ředitel podniku Daniel Dunovský. Například nový řidič autobusu má nástupní plat 18 300 korun a k tomu prémie ve výši patnácti procent mzdy.

Hasiči hledají parťáky

Hasičský záchranný sbor potřebuje na Mostecku doplnit stavy o tři hasiče a tři strojníky. Nástupní plat je 21 540 korun. Nábor je ale náročnější než u jiných profesí, obstojí třeba jen dva z deseti uchazečů. Většina propadne při testu fyzické zdatnosti.

„Musejí umět i plavat, což řadu lidí zaskočí. Neuvědomí si, že při povodních je to pro záchranáře nutnost,“ uvedla ředitelka územního odboru hasičů Eva Benáková.

Alternativou je sezonní zaměstnání na Autodromu Most. Společnost nabírá pro další závodní období traťové komisaře. „Každý rok přijímáme zhruba padesát nových lidí,“ sdělil náborář Pavel Kužník. Jedná se o roční brigádu za 73 korun na hodinu. Podmínkami jsou pohovor, lékařská prohlídka a školení.

Podle hospodářské komory v regionu přetrvává problém s nedostatkem techniků a řemeslníků. Hůře se hledají zedníci, pekaři či elektrikáři.

S výběrem perspektivních oborů má starším žákům základních škol pomoci regionální veletrh středního vzdělávání Sokrates 1, který proběhne v neděli a pondělí 5. a 6. listopadu ve Sportovní hale Most.