Když Mostecký deník v dubnu zveřejnil prohlášení jednoho tatínka, že s pistolí začne bránit své dítě před psy na Šibeníku, pokud ho znovu budou ohrožovat bez náhubku, strhla se velká čtenářská diskuze. „Kde máme házet psům aport?“ bránili se pejskaři. „Nejvíc pokousání je od malých ratlíků, ale o tom média nepíší,“ zaznělo. „Je to o vzájemné domluvě a toleranci,“ upozornili optimisté. A současnost?

„Moc se to nezlepšilo,“ říká Pavlína Šimků, potkávající spíše psy bez náhubku. „Já tu vídám psy na vodítku. Špatné zkušenosti s volně pobíhajícími nemám,“ tvrdí seniorka Věra Šímová. „Mám strach sem chodit, ale nemám jinou možnost, když nechci chodit s kočárkem u silnice,“ říká maminka Renata Chybová. Za šílené považuje, že psy lze vypustit na Mostecké slavnosti u děkanského kostela. Tam je totiž podle lednové novely městské vyhlášky povolen volný pohyb psů. Ještě loni se to na slavnosti dalo trestat pokutou, letos poprvé to strážníci řešit nemusí. Zóna, kde se psi mohou vyřádit, začíná poblíž hlavní silnice ke kostelu, kde stály během loňské slavnosti dětské atrakce a hlediště pro seniory, a pokračuje loukou kolem jezírka až k řece.

Městská policie větší problémy neočekává, hlídky budou na slavnosti zesílené jako loni. Pokud strážníci uvidí, že pes pobíhá mimo povolený výběh, majiteli hrozí pokuta. „Maximální je tisíc korun,“ řekla mluvčí strážníků Ilona Kozlová. Domnívá se, že lidé, kteří půjdou se psy na slavnost, budou mít psy na vodítku, aby je měli pod dozorem a neztratili je v davu. Na slavnost zamíří tisíce lidí.