Více než osmdesátiprocentní volební účast provázela opakované komunální volby v Mariánských Radčicích. Nejvíce hlasů v nových volbách získali komunisté. V sedmičlenném zastupitelstvu budou mít dva mandáty, stejně jako Občanské sdružení za svobodné volby a ODS. Jeden mandát od voličů obdržela ČSSD. Podle starostky obce Vlasty Tůmové (KSČM) by mohli komunisté najít oporu v Občanském sdružení za svobodné volby.

„Nebude to tak jednoduché, jak jsme předpokládali, ale vládnout se dá. Občanské sdružení za svobodné volby je připraveno vládnout s námi,“ řekla včera Deníku Vlasta Tůmová.

Ma(f)iánské Radčice

Nové hlasování si vloni v listopadu vynutili složením mandátů právě komunističtí zastupitelé. Komunisté vinili místní ODS z toho, že si koupila hlasy sociálně slabých. Lídr tamější ODS Anton Stehlík tehdy řekl, že obvinění jsou nesmyslná a komunisté pro ně nemají jediný důkaz. Podle tamních obyvatel, které Deník v den sobotních voleb náhodně oslovil, se s hlasy voličů loni na podzim kupčilo. Ve vesnici s 436 obyvateli celá situace pak zničila tamní mezilidské vztahy.

„Žiji tady již od roku 1945, ale co se děje nyní, to tu nepamatuji. Kdo má dobrý rozum, tak ví, koho volit. V obci byl vždy klid, kromě posledního roku,“ řekla Jaroslava Voborníková, která volila mezi prvními.

„Volby zničily veškeré vztahy mezi lidmi. Budu ráda, když nevyhraje ODS. Ti totiž předtím nabízeli tisíc korun, když je půjdu volit,“ řekla další obyvatelka, která ale kvůli strachu nechtěla prozradit své jméno.

Volili téměř všichni

V sobotu se nově volilo také v Malém Březně. I tam byla volební účast vysoká, přes devadesát tři procent. V obci, která má 229 obyvatel, nejvíce mandátů, celkem čtyři, získalo Sdružení spolků pro Malé a Vysoké Březno. Se třemi mandáty se do obecního zastupitelstva dostala také strana Náš Domov.

„Volby dopadly skoro stejně jako na podzim. Nyní budeme usilovat o post starosty i místostarosty, ale jsme ochotni s protistranou jednat,“ uvedl starosta obce Radim Novák, lídr Sdružení spolků pro Malé a Vysoké Březno.

Budou volby do třetice?

Větší zájem provázel i volby v Českém Jiřetíně na Mostecku, kde k volbám přišlo přes sedmdesát osm procent voličů. O jejich přízeň se stejně jako loni na podzim ucházela dvě uskupení. Zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů vedené starostkou Věrou Ličkovou, získalo čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. Druhé sdružení se muselo spokojit se třemi mandáty.

„Sdružení pro rozvoj obce Český Jiřetín získalo tři mandáty. Sdružení tak nemůže za stávající situace realizovat svůj program, a to zejména zajistit řádné hospodaření obce,“ uvedl František Lipár, zastupitel za Sdružení pro rozvoj obce Český Jiřetín, podle kterého se sdružení obrátilo na současné vedení obce s nabídkou spolupráce, která je však přísně spojena s podmínkami formulovanými v souladu s jejich volebním programem. Nedojde-li prý k dohodě, budou zastupitelé i náhradníci opět nuceni odstoupit.