Sliby určené důchodcům přicházejí v době, kdy se nepodařilo zastavit pokles obyvatel Mostu, který stárne jako celá Evropa. Strany přicházejí s novinkami pro „šedivější“ město a slibují mnohdy totéž. Hitem volební kampaně je i výstavba nových bytů pro důchodce a více zábavy a pravomocí pro nejstarší mosteckou generaci.

Ta musí čekat na přidělení bytů městské správy sociálních služeb několik let. V pořadníku jsou stovky babiček a dědečků. Čekání se nelíbí třeba komunistům.

„Chceme zachovat a dále rozvíjet stávající síť domovů důchodců a domů s pečovatelskou službou a v rámci možnosti postavit další Dům pro seniory,“ prohlašují komunisté, kteří jsou koaličními partnery vládnoucího Sdružení Mostečané Mostu. To ve svém volebním desateru věnuje seniorům dokonce tři body. „Vystavíme nový dům pro seniory s volitelnou pečovatelskou službou,“ tvrdí sdružení. A hned dodává: „Zajistíme kulturní vyžití pro střední generaci a seniory – pravidelné tance s živou hudbou, čaje, zábavy, a zřídíme výpravnou expozici starého Mostu – sen Mostečanů pamětníků.“ KSČM navíc slibuje seniorům zařízení pro přivolání rychlé pomoci.

Také ČSSD chce po volbách podpořit stavbu nového penzionu pro seniory. „Být starý neznamená být odstrčen, i když se to často děje,“ tvrdí lídr ČSSD Karel Novotný.

Rada starších

Pravice drží s levicí krok. ODS prohlašuje, že kvůli předpokládanému nárůstu počtu seniorů přizpůsobila svůj volební program jejich zájmům. Také ODS hodlá zvýšit kapacitu a úroveň domů pro seniory a navíc nabízí zřízení Rady seniorů města. „Byl by to poradní orgán zaměřený na řešení aktuálních potřeb seniorů,“ říká lídr ODS Tomáš Ratiborský.

Stejnou myšlenku razí Občanský kontext (OK), sdružení Strany Zelených, KDU–ČSL a nezávislých kandidátů. „Pro rozhodování o zásadních věcech zřídíme jako konzultační orgán Radu starších,“ tvrdí lídr OK a psycholog Pavel Weiss.