Tlak na růst cen vody je podle mluvčího SVS Jiřího Hladíka dán potřebou dalších investic do vodárenské infrastruktury. V současnosti jde z ceny vody zhruba 35 procent na obnovu, 40 procent na provoz a čtvrtinu si z ceny vody bere stát ve formě různých poplatků a daní. „Přitom třeba v Německu je výrazně nižší zatížení sazby DPH a to pouze ve výši sedmi procent (v ČR 15 pct) a to jen na vodné, stočné je bez DPH. V sousedním Rakousku je zase surová voda zdarma pro výrobu vody pitné pro veřejné zásobování," uvedl Hladík.

SVS letos slaví 20 let existence. Firmu vlastní 458 severočeských měst a obcí. Společnost zásobuje vodou Ústecký kraj a podstatnou část Libereckého kraje, což je přes 12 procent území státu, kde žije 1,14 milionu obyvatel. Do obnovy a rozvoje vodárenské infrastruktury v Ústeckém a Libereckém kraji dává letos firma 1,165 miliardy korun. Z toho 335 milionů jde na strategické investice a 830 milionů korun je určeno na obnovu stávajícího majetku společnosti. „Vodohospodářský majetek je daleko za svou životností, za současného tempa budeme potřebovat na celkovou obnovu majetku 133 let," dodal Hladík.

Za 20 let existence firmy se výrazně rozrostl objem spravovaného majetku vodárenské společnosti. Jen do výstavby kanalizací a čistíren odpadních vod musela kvůli zpřísnění norem investovat 4,6 miliardy korun. „Kanalizace se tak rozrostly o 56 procent na 3800 kilometrů, a počet čistíren odpadních vod stoupl z 84 na 201, tedy o 239 procent," uvedl mluvčí. Zároveň poklesla spotřeba vody. V roce 1993 prodala SVS v průměru 159 litrů na osobu denně, dnes už je to jen kolem 80 litrů. (čtk)