Jedinečnou akci plnou semknutosti a odhodlanosti předvedli lidé zainteresovaní do chodu Denního dětského rehabilitačního stacionáře v Mostě. Na podzim loňského roku rozjeli pracovníci a rodiče sbírku víček s cílem zajistit dětem alespoň pár hodin hipoterapie. Po několika měsících slaví úspěch, i když zdaleka ne jen díky víčkům.

Deník pomohl

„Těch se nám podařilo nasbírat 70 kilo, takže odměna za ně nebyla nijak vysoká. Ale zároveň jsme prodávali kosmetiku a rodiče pak ještě sami přispívali přímo peněžními dary," říká Jaroslava Puntová, vedoucí stacionáře.
Mostecký deník informoval o snaze pracovníků stacionáře a rodičů hendikepovaných dětí v lednu. Výzva umístěná v článku, která mířila k široké veřejnosti, se potkala s úspěchem.

„Hned v den otištění se nám ozvalo několik lidí," říká Puntová. „Problémem je, že v současné době sbírá víčka půlka Mostu, a to vždy pro konkrétní dítě. Je jich zkrátka málo."

Do stacionáře nosili a stále nosí víčka z Klubu seniorů, z knihovny, z některých škol i jednotlivci. „Například moje sousedka si přečetla noviny a pak mi přinesla plnou igelitku," usmívá se Puntová.

Sbírka nekončí

Všechno pak dokonali pracovníci hipodromu provádějící hipoterapii. Stacionář navštívili a rozhodli se mu vytvořit výhodnou nabídku.

První jízdu tam děti absolvovaly už dnes dopoledne. „Vzali jsme čtyři, které se nebály. Pak se chceme specializovat na ty, které nechodí," konkretizovala Puntová s tím, že hipoterapie bude pokračovat až do léta, a to dvakrát v měsíci.

Dál se uvidí. Sbírka víček pro děti ze stacionáře každopádně nekončí. „Jedeme dál. Udělali jsme také projekt a oslovili firmy, zda by nám nepřispěly. Jsem přesvědčená, že hipoterapie takto hendikepovaným dětem nesmírně pomáhá," dodává Jaroslava Puntová.