Volební slib „svoz odpadu zdarma“ pomáhal nejvlivnějším mosteckým politikům vyhrávat volby. Teď už jim ale celoplošná štědrost vadí. Vládnoucí hnutí ProMost uvažuje o tom, že poplatek za odpad bude muset hradit 3600 dlužníků města, kteří ignorují například dopravní pokuty a místní povinné poplatky, třeba odvody za psy. Mostečané bez těchto dluhů by měli odpad stále zdarma.

Část opozice namítá, že nová vyhláška bude segregační, prohloubí sociální problémy a zvýší počet exekucí. „Není to dobrý nápad,“ řekl zastupitel Jiří Kraus (Piráti-Zelení). Obává se, že radní cílí opatřením na Romy, kterých se chce většina zastupitelů zbavit, ale postihnou tím i skupiny, jež se do platební neschopnosti dostaly náhodou, třeba matky samoživitelky. „Dosáhne se jen toho, že budou mít další dluhy,“ varoval Kraus.

Ilustrační foto.
Obědy zdarma některé školy a školky bojkotují. Kvůli papírování i chování rodičů

Podle radních ještě není nic jisté a o záměru se diskutuje. „Je potřeba citlivě vyhodnotit všechny aspekty, ekonomické i sociální,“ sdělil primátor Jan Paparega (ProMost). Magistrát už chystá pro radní detaily vyhlášky. Pokud návrh projde, rozhodne o něm zastupitelstvo zřejmě letos.

Odvoz a likvidaci odpadu platí za Mostečany radnice od roku 2007. Byl to slib vítěze voleb - Sdružení Mostečané Mostu, v němž začali svou politickou kariéru někteří zastupitelé z ProMost. Toto hnutí loni vyhrálo volby se slibem „zachováme výhody pro občany města Most ve formě svoz odpadu pro všechny obyvatele zdarma“.

ProMost to teď ale přehodnocuje a mluví o benefitu jen pro „slušné“ Mostečany.

Most jako levné místo pro život

„Poplatek za odpad je standardní věc. Zvýhodnění by mělo být jen pro lidi, kteří jsou slušní, a ne pro ty, kteří dlouhodobě neplatí pokuty a neplní si své závazky vůči městu,“ uvedl předseda výboru pro mapování a eliminaci negativních sociálních jevů Jiří Nedvěd (ProMost). Hlavní problém vidí v tom, že Most je známý jako levné město a radnice to ještě prohlubuje odpadem zdarma.

„Počkáme si na finální verzi vyhlášky a pak se k ní vyjádříme,“ sdělil Jan Hrubeš (Piráti-Zelení). Namítl však, že většina dlužníků je v exekuci a město od nich poplatky nedostane, což zvýší výdaje za vymáhání.

Poslankyně a zastupitelka Hana Aulická Jírovcová (KSČM) pohnutky radních chápe, ale nevylučuje, že město bude vláčeno po soudech kvůli diskriminaci určité skupiny obyvatel. „Touto cestou město jít nemůže a nebude to ani efektivní,“ řekla. I podle ní dlužníci platit za odpad nebudou a pohledávky města vzrostou.

V sobotu se nejen na Mostecku uskutečnila spanilá jízda motorkářů UniRiders, která finančně pomohla třem těžce nemocným dětem.
FOTO: Motorkáři na Mostecku pomohli dětem spanilou jízdou

Náměstek primátora Marek Hrvol (ProMost) připustil, že ekonomicky to nemusí být výhodné. „Zatím je to jen námět. Nešířil bych paniku a ani nedělal předčasné závěry,“ vzkázal opozici. Podle něj je postup legální, protože nejde o Romy, ale o dlužníky, které by město nemělo zvýhodňovat. Podobnou vyhlášku mají například Litoměřice.

Podle záměru by mostečtí dlužníci při roční sazbě 822 korun zaplatili radnici celkem tři miliony. Pro srovnání: odpad ji loni stál přes 51 milionů korun, což je o dva miliony víc než příspěvek na provoz základních škol.

Burčákobraní v Kadani
Fenomén burčák. Může se lišit kvůli různým odrůdám, pozor na hnilobu

Most chce lidi v nouzi řešit individuálně a vyhnout se žalobám. Z neplatičů nemají hradit poplatek za odpad rodiny dlužící městu za bydlení, což se týká jen Chanova.

Na začátku roku Most evidoval pohledávky ve výši 116 milionů korun, většinu za nájmy v Chanově. Narostly ale dluhy na dopravních pokutách. Až čtvrtina sankcí se neplatí včas a vymáhá se. Zhruba 150 dlužníků města jsou děti do 15 let. Podle městského strategického plánu sociálního začleňování na období 2017 – 2019 je dlužníkem města 5 procent jeho obyvatel, ale většina z nich nežije v problémových ulicích. „Z toho je patrné, že se problém zadluženosti zdaleka netýká pouze obyvatel lokalit s vyšším podílem sociálně vyloučených, ubytoven a Chanova,“ uvádí plán.