Tímto výrokem z Járy Cimrmana lze charakterizovat poněkud zvláštní politickou povolební situaci v Mostě. Přestože členové nové koalice složené z vítězného sdružení Severočeši Most, hnutí ANO 2011 a KSČM stvrdili spolupráci podpisem koaliční smlouvy, jméno kandidáta na budoucího primátora pro období 2014 až 2018 je stále neznámé.

„Necháváme si to jako překvapení až na ustavující zasedání zastupitelstva,“ uvedl Bronislav Schwarz, předseda hnutí Severočeši.cz.

Ustavující zasedání zastupitelstva se uskuteční ve středu 3. prosince. Kandidátka Severočechů Most, kteří získali v komunálních volbách za 32,7 procenta hlasů 18 mandátů, je podle Schwarze natolik silná, že funkci primátora by mohlo vykonávat hned několik lidí.

Novinka: Lídr nemusí být primátorem

Je obvyklé, že starostou, primátorem, hejtmanem či předsedou vlády se stává lídr vítězné volební strany. V Mostě byl lídrem Severočechů bývalý primátor Vlastimil Vozka. „Nikdy jsme ale neříkali, že je kandidátem na primátora,“ řekl Schwarz.

Tento nezvyklý postoj dává prostor spekulacím, zda je vůbec hnutí ohledně volby primátora jednotné. Vozka je od loňských sněmovních voleb poslancem zvoleným za hnutí ANO 2011, takže je otázka, zda by mohl plnohodnotně zastávat obě funkce. Letos v dubnu byl z funkce primátora odvolán kvůli kauze MBA, kterou začala vyšetřovat policie.

Novým mosteckým primátorem by se mohl stát i třiatřicetiletý advokát a dosavadní mostecký zastupitel Jan Paparega, dvojka kandidátky Severočechů Most. Nejvíce voličských hlasů získala třetí na kandidátce Alena Dernerová, která je zároveň senátorkou, ale po volbách řekla, že primátorkou být nechce.

Novou mosteckou koalici tvoří ještě hnutí ANO s šesti zastupiteli a KSČM s pěti. Pokud se stane primátorem někdo z nich, bude to cimrmanovsky nezvyklé.

Prázdná kancelář primátora.

Prázdná kancelář primátora Mostu. Foto: Deník/M. Vokurka