Už od rána se to v prostorách vinařství hemžilo lidmi z Mostecka i okolí. K ochutnávce lákaly koláčky, preclíky, sýry nebo klobásky a samozřejmě víno. Za symbolických pět korun si každý mohli vybrat z pestré nabídky více než čtyřiceti vín. Vychutnávat si ho pak mohl u stylově prostřeného stolu pod širým nebem. „Počasí je úplně ideální a navíc je tu výhled na krásnou krajinu," pochvaluje si Jaroslava Rokusková. U stánku s červeným a žlutým burčákem byla bezesporu největší fronta. „Dneska u mě vede červený. Je opravdu výborný," říká maminka Martina Šťastná. Vinařství pravidelně navštěvuje s celou rodinou, ale na slavnosti přišli poprvé. „Je tu taková hezká rodinná atmosféra," dodává tatínek Lukáš Šťastný. Spokojené byly i děti, které podle fáborků vystopovaly sladký poklad. Kromě zážitků si rodina odnesla i tašku plnou dobrot. „Koupili jsme si košer vína, nějaký sýr a brambůrky," vypočítává Šťastná.

Mezi další lákadla slavností patřila i prohlídka výroby vína. Nejdříve přijel traktor plný slaďoučkých hroznů, které vysypal do obrovské vany. Okolo se utvořil hlouček zvědavců. Někteří neodolali a šťavnaté bobule mlsali. Další zastávkou hroznů je lis a lahvovací linka, kam se vydala i skupinka v čele s průvodkyní Renatou Friedlovou.

Celá prohlídka je pak zakončena ve sklepě, který se hravě vyrovná i těm ve francouzském Bordeaux. Chladné kamenné zdi lemují obrovské dřevěné sudy nasvícené jen slabým světlem. Na jedné ze zdí se třpytí mince. „To je proto, aby se ve sklepě držely peníze," vysvětluje Friedlová. Nakonec zájemci okoštují víno podle svého výběru. Někdo dá přednost červenému Svatovavřineckému a někdo zase bílému Mülleru Thurgau. „Pro děti je samozřejmě připraven mošt," oznamuje Friedlová „To by bylo veselo, kdyby se to vyměnilo," ozývá se z rozesmátého hloučku. Poté se všichni propletou zpět úzkými chodbičkami. „Vždycky jsem chtěla vidět, jak se víno vyrábí. A prohlídka pro mě byla určitě moc zajímavá," hodnotí Jana Musilová. Spokojený je i vinař Ivan Váňa. „Každý rok je tu víc lidí," pochvaluje si návštěvnost Váňa.

MARKÉTA PROSOVÁ