Když do vás na ulici nečekaně vrazí Alice Červinková, Pavel Vrána, Zuzana Metelková nebo Dušan Hupka, prosím, nezlobte se na ně. Mají poškozený zrak, venku se špatně orientují a v hlavě se jim navíc honí spousta plánů, jak pomoci lidem jako oni.

Třeba Dušan. Nevidí doprava, protože má umělé pravé oko a své levé má slabé. Alice nevidí skoro vůbec, a proto má vodicího psa. Navzdory hendikepu a každodenním problémům, které si většina z nás nedokáže představit, chtějí pomáhat ostatním lidem s očními vadami.

Celkem se jich v Mostě zatím sdružuje necelá desítka. Před rokem si pronajali klubové prostory na bývalé 13. ZŠ, které postupně vybavují, hledají nové členy a pomoc. „Chceme to rozjet," říká stručně a jasně Alice, nová předsedkyně mostecké pobočky celostátního SONSu (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých).

Daniela Beránková, asistentka, která je od narození slepá na jedno oko, na druhém má třináct dioptrií a k tomu zákal, je jedinou placenou zaměstnankyní pobočky. Čeká ji odborný kurz, aby mohla poskytovat kvalifikované rady zájemcům o bezplatné služby.

V klubu vybaveném speciálními pomůckami a hrami chtějí pořádat i zábavné akce. V plánu mají i společné vycházky a výlety. Rádi by v klubu zprovoznili ještě šatnu a kuchyňku. I proto hledají sponzory či dárce.

Důstojné prostředí má být zázemím pro další zrakově postižené, které chce místní SONS oslovit a pomoci jim začlenit se do života. Někteří prý doma zbytečně strádají nečinností, v osamocení se trápí a žijí v nejistotě, protože okolí, včetně úřadů, jejich potížím nerozumí.

„Lidi může motivovat to, že u nás v klubu budou mezi svými," říká Pavel, který je postižen tzv. praktickou slepotou. V klubu mají přijít na jiné myšlenky, najít oporu, povzbuzení i útěchu. Členové SONSu jim poradí a ukáží, jak si lze život zjednodušit a zkvalitnit. Chystají i praktické zájmové kroužky, například vaření a ruční práce.

JAK MŮŽETE POMOCI Máte spotřebič či nábytek, který už nechcete? Nabídněte to organizaci lidí s vadami zraku. Mostecké sídlo Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých je v bývalé 13. ZŠ (nyní Soukromá střední škola pro marketing a ekonomiku podnikání) v ulici E. Basse, tel. 728 033 781, email: most-odbocka@sons.cz. Handicapovaní potřebují pro svůj klub například lednici, rádio s CD pro poslech audioknih a relaxační hudby, váhu do kuchyně (nemohou si dovolit dražší „mluvící"), mikrovlnu, botník, skříně, ramínka, papíry a barvu do tiskárny, kancelářské potřeby, propisky, topinkovač či toustovač, troubu s vařičem či samotný vařič, remosku. Klub začíná od nuly a má nedostatek peněz. Nájem mu platí pražská centrála SONSu. Slabozrací a nevidomí by proto uvítali i jinou finanční pomoc či sponzora, který by uhradil nepostradatelný internet či instalaci zvonku na budově. Pro zájemce o členství či o pomoc jsou kontaktní dny v pondělí od 9 do 13 hodin a ve středu od 9 do 13 hodin (po domluvě i jindy).