K okénku v ubytovně U Bílého sloupu, kde se nájmy nebo jejich části od začátku roku vybírají podle nového systému, přichází postarší muž. Žádá, jestli může dlužnou částku uhradit hned na začátku příštího měsíce. Teď je bez peněz. Odpovědí mu je rázné ne. Musí, stejně jako ostatní dlužníci, část svého celkového dluhu zaplatit do konce března. „Takové jsou podmínky. Neplatíte, potom nebudete svítit,“ upozorňuje dlužníka Roman Jelínek z tamní městské policie. Muž hudruje, ale nakonec souhlasí. Přijde s penězi zítra. Možná.

Pokud by nedorazil, nejprve mu na ubytovně odpojí elektřinu. Jestli si svoji povinnost nebude během tříměsíční doby, na kterou jsou nájmy v ubytovně uzavírané, plnit, hrozí mu, že se bude muset odstěhovat. Skončil by v ubytovně „nižší kategorie“ UNO za městem. A když nebude platit a splácet ani tam, dostane další výpověď. Spát i potom bude mít kde. K dispozici je noclehárna za třicet korun za noc. Tam se ale platí předem.

Možná to zní tvrdě, ale většina lidí U Bílého sloupu si může za svoji situaci sama, poznamenává strážný na ubytovně. Byli vystěhováni třeba z nedalekého Janova. Tvrdý přístup se zdá se vyplácí. Dluhy obyvatel U Bílého sloupu činí z minula tři čtvrtě milionu korun. Lidé na okraji Litvínova mají dohromady radnici uhradit 180 tisíc korun. „Po opatřeních, která jsme zavedli, zaplatili nájem skoro všichni, nové dluhy téměř nevznikají,“ říká při pondělním výběru nájmů Nikola Exnerová, vedoucí finančního odboru.

„Nájemníkům ubytovny, kteří dostávají dávku na bydlení od odboru sociálních věcí Městského úřadu Litvínov, jde tato platba rovnou na účet města. Tato částka však nepokryje veškeré náklady na bydlení, proto nájemníci ubytoven zbývající část hradí ze získaného příspěvku na bydlení ze státní sociální podpory,“ vysvětluje systém Exnerová.

Finanční odbor litvínovské radnice převzal v polovině loňského roku do své správy ubytovnu pro nepřizpůsobivé občany UNO V Dolíku od dnes již neexistující organizace Minerva, a ubytovnu U Bílého sloupu od rovněž zaniklé společnosti Správa domů Litvínov. Obě ubytovny vykazovaly vysoké dluhy na nájemném.