Litvínovské demonstranty přijel podpořit i ministr pro lidská práva Michael Kocáb. V Litvínově se sešlo kolem dvou set demonstrantů. "Čekala jsem, že lidí přijde více,ale málo kdo o této demonstraci věděl," sdělila Erika Horvátová z Litvínova.

Celým shromážděním provázel předseda Romského křesťanského sdružení Radek Grunza. Litvínovské demonstranty přijeli podpořit i členové Židovské liberální unie. Na náměstí zazněla i židovská modlitba v podání duchovního kněze. V proslovech se dále vysřídali starosta Města Litvínova Daniel Volák, nebo tisková mluvčí ministra Kocába Lejla Abbasová. Do Litvínova dokoce přijeli i demonstranti z Olomouce.

"Je potřeba, aby lidi dali najevo, že nesouhlasí, když je zlo schválené, když jsou zákony psané tak, aby se zlo nestalo,“sdělila Zdena Housová z Olomouce. Předseda Židovské liberální unie František Fendrych posluchačům sdělil, že nemohli dále mlčet, když nenonacistické bojůvky přepadly Janov z několika stran. „Nezapomeňte na to, že romské matky šly do plynu stejně tak se svými dětmi, jako matky židovské, proto musíme držet spolu,“ řekl František Fendrych.

Demonstrace, která proběhla byla řetězová. V jeden den a ve stejný čas probíhala na několika místech České republiky. „Cílem shromáždění je odsouzení žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku, jejíž dvouleté dítě stále bojuje v nemocnici o život a vyjádření nesouhlasu s narůstajícím pravicovým extremismem v České republice,“ vysvětlil Radek Grunza. Celou akci zorganizovali Signatáři výzvy "Dost, která vznikla, krátce po žhářském útoku na romskou rodinu.

"Sešli jsme se také proto, aby jsme řekli razantně ne nástupu extremismu. Naše společnost to nesmí trpět. Důležité je, že společnost se dostává na určité rozcestí, kde bude muset znovu deklarovat a definovat svůj přístup například k Dělnické straně, nebo ke straně Národního odporu. Ačkoli mám už jen týden do ukončení ministrování v posledních dnech se mi podařilo navrhnout mohutný program a na mých následovnících bude, aby se ho uchopili a rozvíjeli," sdělil ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který po litvínovské demonstraci navštívil také chomutovskou.

Na rozdíl od litvínovské demonstrace, která proběhla klidně, ta chomutovská měla od začátku bouřlivý průběh. Na chomutovské setkání se vypravily i desítky nacionalistů. Lítali tady nejen sprosté nadávky, ale také dýmovnice. Nejdříve přišlo šest mladíků ovázaných šátky, zůstali v uličce mezi bageterií a bankou. Vykřikovali pravicová hesla „nic než národ“ a „oheň“, ve zřejmé narážce na události ve Vítkově. Z obou stran létaly nadávky. Skupinku od náměstí oddělovalo několik policistů a strážníků.

Mladíci po chvíli odešli, jak se později ukázalo, šlo o jakýsi předvoj. Za deset minut přiběhla k náměstí několik desítek radikálů. Rozvinuli transparent a postupovali průchodem pod starou radnicí. Jakmile to viděli Romové, začali se formovat proti nim. V té chvíli stálo mezi oběma skupinkami jen několik policistů. Pořadatelům demonstrace se podařilo Romy zastavit. Skupiny na sebe navzájem pořvávaly. Potom někdo ze skupiny neonacionalistů hodil do davu světlici a petardu, následovala dýmovnice. To vyprovokovalo Romy, kteří vyběhli proti nim. Zastavili je pořadatelé společně s policisty, k fyzickému střetu nakonec nedošlo.

Mezitím dorazily policejní posily, které obě skupiny oddělily auty a nacionalisty postupně vytlačily za radnici. Romové se vrátili k městské věži a následně chomutovskou demonstraci ukončili.

Na akcích probíhala, také charitativní sbírka, jejíž výtěžek věnují organizátoři postižené rodině k zajištění bydlení a hlavně na pozdější lékařskou péči